Hongkong - najbardziej zapracowana diecezja na świecie

2008-02-20 00:00:00

Kapłani z Hongkongu, jednej z najbardziej zapracowanych katolickich diecezji na świecie, dwoją się i troją, by sprostać duszpasterskim potrzebom coraz większej liczby wiernych - donosi miejscowy dziennik "Standard”. Na 250 tys. żyjących tam katolików przypada 300 kapłanów. Rocznie przybywa około 2,5 tysiąca nowych diecezjan. Tymczasem kapłanów jest wciąż tyle samo – informuje KAI.


Kanclerz kurii ks. Lawrence Lee przyznaje na łamach anglojęzycznego dziennika, że księża są przepracowani i jest ich za mało. Niektórzy pełnią swe obowiązki nawet do godziny 23.00. "Wielu ludzi biznesu zatrzymuje się w Hongkongu w drodze do Chin. A to oznacza, że tutejsze kościoły cały czas tętnią życiem" – podkreśla ks. Lee.

Kanclerz zauważa, że świątynie ożywają szczególnie wieczorem, kiedy ludzie wracają z biur. Nabożeństwa odprawiane po 20.00 nie są rzadkością. Dotyczy to szczególnie biedniejszych dzielnic.

Innym zmartwieniem władz diecezjalnych jest podeszły wiek księży – przeciętnie duchowni mają ponad 60 lat. W ciągu ostatnich 7 lat diecezja próbowała przyciągnąć do pracy młodszych duchownych, ale z mało zadowalającym skutkiem. W tym okresie przybyło tylko 10 kapłanów, w tym zaledwie czterech pochodzi z Hongkongu. Ks. Lee uważa, że przyczyną tego zjawiska jest laicyzacja społeczeństwa i fakt, iż w rodzinach rodzi się mniej dzieci. "Ludzie inaczej patrzą na życie. Mają inne wartości" – zauważa.

Księża oprócz odprawiania Mszy św. pracują jako szkolni katecheci, są kapelanami w szpitalach, odwiedzają chorych w domach. Parafialne obowiązki zostawiają zazwyczaj na późny wieczór. Trzydziestu księży pracuje również w 24 komisjach diecezjalnych, doradzających biskupowi w sprawach społecznych, edukacyjnych i prawnych.

Prorektor seminarium duchownego w Hongkongu ks. Benedict Lam, nie ukrywa, że ilość wyzwań, czekających tutaj na księży, jest ogromna. Na tym niewielkim obszarze działa aż 50 parafii – podkreśla.

Diecezję Hongkongu ustanowił 11 kwietnia 1946 Pius XII, podnosząc do tej rangi wikariat apostolski istniejący od 4 października 1874. Od wielu dziesięcioleci ta kościelna jednostka terytorialna stanowi pomost między światem zachodnim a Chinami kontynentalnymi. Od 1 lipca 1999 r. Hongkong, dawna kolonia brytyjska, przeszedł pod pełne zwierzchnictwo Chińskiej Republiki Ludowej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.