Hongkong: iBreviarium - brewiarz na iPhony po chińsku

2011-11-28 00:00:00
Hongkong: iBreviarium - brewiarz na iPhony po chińsku

Kościół katolicki w Hongkongu postanowił wykorzystać nowe technologie w ewangelizacji. Wprowadził na rynek iBreviarum – aplikację na iPhony, która zapewnia użytkownikom teksty modlitw i Ewangelii na każdy dzień, informacje liturgiczne, życiorysy świętych, intencje modlitewne i propozycje medytacji.

Na pomysł wsparcia codziennej modlitwy chińskich katolików poprzez cyfrowy brewiarz wpadł ks. Paul Leung Kai-kwong, który spędził 20 lat w Rzymie. W 2005 r. zobaczył włoską stronę internetową, która proponowała podobną usługę. Stworzył wówczas portal z codziennymi modlitwami i liturgią w języku chińskim, a na początku 2011 r. postanowił stworzyć wersję na smartfony.
 
Od czasu, gdy w sierpniu br. powstało odpowiednie oprogramowanie w języku chińskim, dostępne na iTunes, pobrało je już około 2 tys. osób. Ponadto od 16 listopada jest dostępna darmowa wersja oprogramowania dla systemu operacyjnego Android.
 
Choć ks. Leung jest przekonany, że młodzi ludzie zbyt wiele czasu spędzają na korzystaniu ze swych smartfonów, to jednocześnie uważa, że Kościół bardziej musi zajmować się ich potrzebami duchowymi będąc obecnym w internecie. Ma nadzieję, że coraz więcej ludzi świeckich będzie korzystać z wirtualnego brewiarza, którego lektura nie jest zastrzeżona jedynie dla kapłanów i osób konsekrowanych.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.