I wojna światowa: w Boże Narodzenie żołnierze wrogich armii wielokrotnie odkładali broń

2010-12-17 00:00:00

Do interesujących dowodów z czasów I wojny światowej dotarł jeden z historyków brytyjskich, który twierdzi na łamach swojej książki „Hitler’s First War”, że słynne zawieszenia broni do którego doszło w okresie Bożego Narodzenia, zaraz na początku I wojny światowej, miało miejsce także w kolejnych latach, ale sprawa ta była lekceważona przez dowództwo zwaśnionych armii i nie odnotowywano jej w odpowiednich rejestrach.

Wielu historyków uważało, że do zawieszenia broni między żołnierzami brytyjskimi a niemieckimi doszło tylko jeden raz. Tymczasem takie zawieszenie zdarzyło się kilkakrotnie i przynajmniej 50 proc. żołnierzy brytyjskich brało w nim udział.

Żołnierze zwaśnionych armii na czas Bożego Narodzenia odkładali broń, spotykali się na tzw. ziemi niczyjej i wymieniali się żywnością, cygarami oraz wszelkimi dobrami, które posiadali na froncie. Śpiewali także kolędy. W ten szczególny dzień panowała między nimi niezwykle serdeczna atmosfera. Po upływie Bożego Narodzenia, żołnierze znowu zażarcie walczyli ze sobą.

Dr Thomas Weber, historyk z University of Aberdeen dotarł do listu szkockiego żołnierza służącego w regimencie kanadyjskim, który twierdził, że zawieszenie broni odbywało się co roku w czasie Bożego Narodzenia aż do zakończenia wojny, tylko, że nie pisano o tym w oficjalnych rejestrach wojskowych. Dowódcy nie informowali o nich swoich przełożonych.

Historyk wskazuje na to, że wielu naukowców twierdziło, iż do zawieszenia broni nie dochodziło później, gdyż następowała brutalizacja walczących. Tymczasem są dowody na to, że po zaprzestaniu choćby na chwilę walki na froncie, kiedy uszła już adrenalina, żołnierze pomagali rannym z innych armii.

Dr Weber zgromadził materiały potwierdzające, że w Lille w 1915 r. miało miejsce kolejne zawieszenia broni i wspólne świętowanie Bożego Narodzenia przez żołnierzy z brygady Hitlera oraz ich brytyjskich oponentów. Z kolei w 1916 r. niemieccy żołnierze bratali się z Kanadyjczykami w Vimy Ridge. Podobno Hitler był oburzony tym zjawiskiem. Miał rzekomo powiedzieć, że „o czymś takim w ogóle nie powinno się myśleć na froncie”.

Historyk dodaje, że zawieszenie walk odbywało się na froncie zachodnim pomiędzy Brytyjczykami i Kanadyjczykami a Niemcami. Ci ostatni jednak nie byli skorzy do okazywania serdeczności Francuzom.

Źródło: IndependentCatholicNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.