In vitro: projekt regulacji prawnych opracuje zespół ds. bioetyki

2008-04-09 00:00:00

Jeszcze w tym roku specjalny zespół przygotuje projekt ustawy regulującej wszystkie kwestie związane z zapłodnieniem pozaustrojowym. Decyzję o rozpoczęciu intensywnych prac nad projektem takiej ustawy podjął wczoraj premier Donald Tusk. Prowadzić je będzie zespół do spraw bioetyki, którego skład także wczoraj zatwierdził szef rządu – informuje „Rzeczpospolita”.

Przewodniczącym zespołu został inicjator jego powołania, poseł PO, Jarosław Gowin. W skład zespołu wchodzą prawnicy, biolodzy, lekarze, etycy i teologowie. Projekt ustawy o in vitro zostanie przygotowany we współpracy z resortem zdrowia. Ustawa ma regulować także kwestię współfinansowania przez państwo tej metody zapłodnienia – czytamy w dzienniku. Poseł Gowin wyraził nadzieję, że projekt ustawy powstanie do końca roku.

Równolegle z pracą nad ustawą o in vitro zespół zajmie się przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji europejskiej konwencji bioetycznej, która czeka na to od dziesięciu lat. Prace powinny zakończyć się po wakacjach.

Powołanie zespołu i rozpoczęcie prac nad ustawami jest wynikiem burzy, jaką w listopadzie ubiegłego roku wywołała wypowiedź minister zdrowia Ewy Kopacz, która opowiedziała się za współfinansowaniem przez państwo zapłodnienia in vitro. Przy okazji okazało się, że tej metody zapłodnienia nie reguluje w Polsce żadne prawo, co oznacza, że z zarodkami teoretycznie można zrobić wszystko, łącznie z przeprowadzaniem na nich eksperymentów medycznych.

Podniesiono też inny problem: od dziesięciu lat Polska nie zajęła się ratyfikacją konwencji bioetycznej Rady Europy; nie ma ustaw regulujących kwestie związane z zastosowaniem najnowocześniejszych osiągnięć biologii i medycyny, m.in. klonowaniem, badaniami nad komórkami macierzystymi, modyfikacjami genetycznymi, ale także z eutanazją – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
 
Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.