In vitro: projekt regulacji prawnych opracuje zespół ds. bioetyki
2008-04-09 00:00:00
Jeszcze w tym roku specjalny zespół przygotuje projekt ustawy regulującej wszystkie kwestie związane z zapłodnieniem pozaustrojowym. Decyzję o rozpoczęciu intensywnych prac nad projektem takiej ustawy podjął wczoraj premier Donald Tusk. Prowadzić je będzie zespół do spraw bioetyki, którego skład także wczoraj zatwierdził szef rządu – informuje „Rzeczpospolita”.
Przewodniczącym zespołu został inicjator jego powołania, poseł PO, Jarosław Gowin. W skład zespołu wchodzą prawnicy, biolodzy, lekarze, etycy i teologowie. Projekt ustawy o in vitro zostanie przygotowany we współpracy z resortem zdrowia. Ustawa ma regulować także kwestię współfinansowania przez państwo tej metody zapłodnienia – czytamy w dzienniku. Poseł Gowin wyraził nadzieję, że projekt ustawy powstanie do końca roku.
Równolegle z pracą nad ustawą o in vitro zespół zajmie się przygotowaniem polskiego prawa do ratyfikacji europejskiej konwencji bioetycznej, która czeka na to od dziesięciu lat. Prace powinny zakończyć się po wakacjach.
Powołanie zespołu i rozpoczęcie prac nad ustawami jest wynikiem burzy, jaką w listopadzie ubiegłego roku wywołała wypowiedź minister zdrowia Ewy Kopacz, która opowiedziała się za współfinansowaniem przez państwo zapłodnienia in vitro. Przy okazji okazało się, że tej metody zapłodnienia nie reguluje w Polsce żadne prawo, co oznacza, że z zarodkami teoretycznie można zrobić wszystko, łącznie z przeprowadzaniem na nich eksperymentów medycznych.
Podniesiono też inny problem: od dziesięciu lat Polska nie zajęła się ratyfikacją konwencji bioetycznej Rady Europy; nie ma ustaw regulujących kwestie związane z zastosowaniem najnowocześniejszych osiągnięć biologii i medycyny, m.in. klonowaniem, badaniami nad komórkami macierzystymi, modyfikacjami genetycznymi, ale także z eutanazją – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.