Indie: antychrześcijańska rewolta trwa
2008-09-08 00:00:00
Coraz bardziej absurdalną formę przyjmuje antychrześcijańska rewolta w Indiach. W przypadające 5 września liturgiczne wspomnienie bł. Matki Teresy z Kalkuty cztery siostry z założonego przez nią zgromadzenia zostały aresztowane pod zarzutem „porwania dzieci i nawrócenia ich siłą na chrześcijaństwo”. Do zdarzenia doszło na stacji kolejowej w Durgh w stanie Ćhattisgarh.
Grupa 20 hinduistycznych fundamentalistów siłą zmusiła zakonnice do opuszczenia pociągu i oddała je w ręce policji. W czasie zajścia napastnicy wznosili antychrześcijańskie hasła. Mimo że misjonarki miłości posiadały odpowiednie dokumenty zezwalające na transport dwójki dzieci, zostały aresztowane, a dzieci przewieziono do miejscowego szpitala.
Przeciwko incydentowi ostro zaprotestował lokalny Kościół. Abp Oswald Gracias stwierdził, że jest zszokowany wzrostem klimatu uprzedzeń i terroru wobec chrześcijan. Abp Gracias podkreślił, że „pewnym określonym siłom” zależy na zatruwaniu atmosfery i, co za tym idzie, prowokowaniu międzyreligijnych starć.
Indie od ponad dwóch tygodni stały się sceną antychrześcijańskiej rewolty sprowokowanej przez hinduistycznych radykałów. Początkowo obejmowała ona tylko stan Orisa, ale z upływem czasu rozszerzyła się na sąsiednie stany.|
Władze federalne i stanowe zapewniają, że antychrześcijańska rewolta w Indiach słabnie. Lokalny Kościół informuje jednak, że sytuacja jest wciąż bardzo napięta. Z dymem idą kolejne świątynie, a tysiące ludzi nie chce wrócić do domów w obawie przed kolejnymi atakami ze strony hinduistycznych radykałów.
Szacuje się, że w wyniku rewolty zginęło co najmniej 100 osób, zniszczono ok. 50 kościołów, spalono też klasztory i ośrodki pomocy społecznej, z ziemią zrównano tysiące domów należących do chrześcijan.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.