Indie: biskupi żądają interwencji państwa w obronie chrześcijan
2008-10-21 00:00:00

Nawet 54 dni po rozpoczęciu ataków na chrześcijan w stanie Orisa wciąż jest tam niebezpiecznie – wołają indyjscy biskupi. Zwracają uwagę, że z powodu zagrożeń uchodźcy boją się wracać do domów, a kurczenie się obozów dla uchodźców to tylko pozór. Zażądali też, by wobec bezczynności miejscowych sił porządkowych w Orisie pozostała federalna policja.
„Chrześcijanie boją się wracać do swoich wiosek”, „groźby pozbawienia życia zmusiły ich do ucieczki do lasu lub życia w nieludzkich warunkach w zorganizowanych przez stan obozach dla uchodźców” – napisali biskupi w specjalnym oświadczeniu. Podkreślili, że obozy te „zmniejszyły się o połowę nie dlatego, że ludzie wrócili do swych wiosek, ale ponieważ wyemigrowali do innych dystryktów i stanów w poszukiwaniu bezpieczeństwa”.
Biskupi ostro skrytykowali władze Orisy, stwierdzając, że „strach, który pokierował tysiące ludzi do lasu w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa to żywy zarzut” wobec tych, którzy powinni je zapewniać. Dodali, że chrześcijanie z dystryktu Kandhamal, gdzie rozpoczęły się prześladowania, „stracili wiarę w rząd stanowy i czują, że ich podstawowe prawo do życia zostało odebrane przez konstytucyjnie wyłonione władze”.
Poza podjęciem zdecydowanych działań wobec prześladowców oraz naprawieniem szkód, biskupi zażądali od władz przeprowadzenia przez Centralne Biuro Śledcze śledztw w sprawie zamordowania Swamiego Laxmanandy Saraswatiego, o które ekstremiści oskarżyli chrześcijan wywołując falę przemocy, a także spalenia żywcem wyznającej hinduizm dziewczyny, zgwałcenia katolickiej zakonnicy oraz miesięcznego opóźnienia w prowadzeniu tych spraw.
Zażądali też, by w przypadkach samowoli mieszkańców „policja była poinstruowana, by działać w zgodzie z wymogami prawa i sprawiedliwości, bez jakichkolwiek uprzedzeń”. Ponadto, by wobec braku zaufania wobec miejscowej policji w dystrykcie Kandhamal pozostały Centralne Siły Rezerwy Policyjnej.
Oświadczenie zostało wydane przez episkopat Orisy i Konferencję Katolickich Biskupów Indii w wyniku spotkania poświęconego sytuacji w tym stanie. Odbyło się ono w dniach 16-17 października.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.