Indie: chrześcijanie trafiają do slumsów
2009-08-24 00:00:00

Rok po pogromach chrześcijan w Indiach, ich ofiary trafiają do slumsów. Władze stanu Orisa postanowiły bowiem zamknąć obozy uchodźców, gdzie żyli dotychczas ci, którzy z obawy przed hinduistycznymi bojówkami nie mogli powrócić w swe rodzinne strony. Nie wypłacono też odszkodowań za tysiące spalonych domów. Chrześcijanie zaludniają zatem slumsy Bhubaneśwaru, stolicy stanu.
Tymczasem Kościół w Indiach ogłosił minioną niedzielę Dniem Pokoju i Zgody. W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pogromów w całym kraju odbyły się spotkania, modlitwy i adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i pojednania. Jak mówi bp Felix Anthony Machado, chrześcijanie chcą w ten sposób przemówić do sumień swych rodaków.
– Chcemy, by ten dzień był dla wszystkich jasnym sygnałem: aby budować pokój należy kształtować atmosferę zgody w narodzie – powiedział Radiu Watykańskiemu indyjski hierarcha. – Jednakże sytuacja daleka jest od normalności. Pozostał strach. To, co wydarzyło się przed rokiem, było dla naszych wiernych poważnym ciosem. Ale naszą siłą zawsze jest Ewangelia Jezusa, obecność Kościoła, Ciała Chrystusa. Prześladowaniami nie da się zniszczyć chrześcijaństwa. Wielu już próbowało, ale zawsze okazywało się to niemożliwe, bo krew męczenników jest nasieniem nowej wiary.
Przed rokiem, 23 sierpnia 2008, w prowincji Kandhamal w północnoindyjskim stanie Orisa rozpoczęła się fala pogromów chrześcijańskiej mniejszości. Od tego czasu do dziś ataki przeciw chrześcijanom w tym regionie nie ustały. Po pierwszych okrutnych aktach agresji, które spowodowały ponad sto ofiar śmiertelnych i tysiące uchodźców, stały się one łagodniejsze, ale ciągle dochodzi do mniejszych i większych aktów przemocy.
Klimat zastraszenia i braku bezpieczeństwa nadal daje się wyczuć w wielu miejscowościach tego okręgu, przy czym podobna sytuacja panuje w wielu innych stanach Indii. 11 sierpnia Ogólnoindyjska Rada Chrześcijan poinformowała o napaści na dzieła charytatywne powadzone przez wspólnotę protestancką obwodu Annigere Gadag w stanie Karnataka. Bojówkarze z hinduistycznego ruchu Rasztrija Swajamsevak Sangh zaatakowali pomieszczenia, w których ewangelicy prowadzili swój program pomocy dzieciom, oskarżając obecnych tam ludzi o dokonywanie przymusowych nawróceń na chrześcijaństwo.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.