Indie: fala antychrześcijańskiej przemocy rozszerza się
2008-09-18 00:00:00
Przemoc wobec chrześcijan w Indiach nie ogranicza się do stanu Orisa na wschodzie, ale obejmuje też inne rejony tego wielkiego kraju. Ostatnio do ataków na wyznawców Chrystusa doszło także w stanach Madhja Pradeś w środkowych Indiach oraz Karnataka i Kerala na południu kraju. Fanatycy hinduistyczni napadli tam na klasztory i kościoły oraz pobili miejscowych duchownych i siostry zakonne. W samym tylko stanie Orisa odnotowano dotychczas (od 23 sierpnia) co najmniej 45 ofiar śmiertelnych, 5 osób uznano za zaginione a ponad 18 tys. zostało rannych.
W nocy z 16 na 17 września 5 uzbrojonych napastników zaatakowało klasztor karmelitanek w miejscowości Banduha koło Ujjainu w Madhja Pradeś i postrzeliło gwardiana o. Amara Singha, który próbował bronić sióstr. Obecnie przebywa on w szpitalu. Kapłan oświadczył, że mimo bicia zdążył ostrzec siostry i zdołały one uciec. Wcześniej, w sobotę 13 września w tym samym stanie spalono należącą do protestantów świątynię Masihi Mandir. Ponadto zniszczono i spalono kościół syro-katolicki św. Jerzego w Ujire oraz posąg Matki Bożej z Lourdes w mieście Kolar (oba miasta w stanie Karnataka na południu).
W niedzielę 14 września przedmiotem napaści było łącznie 13 kościołów i innych obiektów kultu (w tym 4 katolickie, reszta – to protestanckie) w Mangalore, Udupi i Belthanga w stanie Karataka. Cięższe lub lżejsze rany odniosło wielu wiernych, w tym kobiety i dzieci. Ze szczególną zaciekłością napastnicy atakowali świątynie zielonoświątkowców, m.in. w Bajrang Dal. W kaplicy katolickiej zniszczono całkowicie krucyfiks i obraz św. Józefa.
W kilka godzin po ujawnieniu tych napaści tysiące chrześcijan przeszło w marszu protestacyjnym ulicami miasta Mangalur w stanie Karnataka, zajmując kilka dróg wylotowych, m.in. autostradę 17., po czym rozproszyła ich brutalnie policja.
Rzecznik archidiecezji Katak-Bhubaneśwar w stanie Orisa ks.Dibyasngh Parichha powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że w ubiegłą niedzielę „spalono 12 domów chrześcijan w miasteczku Makabali oraz kilka innych w Debari i Murudikupuda, a w poniedziałek zamordowano chrześcijanina koło miasta Raikia”. O kolejnych wystąpieniach antychrześcijańskich w tym stanie poinformował również pastor Patnayak z miejscowego Ruchu Misyjnego – według niego podpalono tam świątynie w miejscowościach Anchhla, Borigumma i Koraput.
Sytuacja zaostrzyła się ostatnio także w najbardziej chrześcijańskim stanie Indii – Kerali na południu kraju. W nocy z 14 na 15 września dokonano tam zamachu na katolicki ośrodek opieki.
Według Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CBCI), są to najpoważniejsze ataki przeciw chrześcijanom w ostatnich dniach od czasu tragedii w Orisie, rozpoczętej 23 sierpnia. Episkopat ostro potępił niedawne ataki na chrześcijan w Karnatace i zażądał od władz podjęcia wszelkich kroków, aby powstrzymać przemoc. Przewodniczący CBCI kard. Varkey Vithayathil wyraził swój ból i zaskoczenie napaściami na chrześcijan. – Są one przejawem rosnącej nietolerancji niektórych warstw społeczeństwa, które bezczelnie rzucają wyzwanie konstytucyjnym prawom obywateli tego kraju – oświadczył purpurat. Jednocześnie wezwał do zaprzestania prowokowania mniejszości chrześcijańskich oraz do wejścia na drogę dialogu i poszanowania godności ludzkiej w chwili, gdy należy omawiać zagadnienia społeczne, religijne i polityczne.
Zdaniem biskupów, ataki nie sprowokowały chrześcijan do działań odwetowych, a „wspólnota chrześcijańska zachowuje się dotychczas w sposób pokojowy, i to nawet w sytuacjach najbardziej prowokacyjnych”. – Należy to postrzegać nie jako wyraz słabości, ale jako świadomy wybór na rzecz zasad cywilizowanego współżycia – stwierdza oświadczenie CBCI.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.