Indie: hinduiści splądrowali szkołę katolicką

2009-02-05 00:00:00
Indie: hinduiści splądrowali szkołę katolicką

Grupa radykalnych działaczy hinduistycznych zaatakowała i splądrowała katolicką szkołę. Do wydarzenia doszło 2 lutego w mieście Bhopal, stolicy indyjskiego stanu Madhja Pradeś. Atak wywołały nieprawdziwe zarzuty wobec dyrektora szkoły – kapłana, jakoby obraził hymn państwowy. Policja aresztowała nie tylko napastników, ale także duchownego.

Incydent, który rozjątrzył fanatycznych działaczy, wydarzył się 26 stycznia, kiedy to w Indiach obchodzi się narodowe święto – Dzień Republiki. Grupa nauczycieli szkoły św. Tomasza oskarżyła dyrektora tej placówki, ks. Thomasa Malancheruvila, o powstrzymywanie ich i uczniów od zaśpiewania narodowego hymnu. Zgodnie z prawem państwowym czyn taki można uznać za obrazę hymnu, za co grozi w Indiach kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Katolicki duchowny nie zgodził się z zarzutami. Tłumaczył, że 26 stycznia udzielił jedynie nagany nauczycielowi odpowiedzialnemu za szkolne obchody narodowego święta. Jako dyrektor powiedział pracownikowi, że zawiesza go na 3 dni za spóźnianie się, wycofał jednak upomnienie tego samego dnia po tym, jak pedagog przeprosił za swoje zachowanie.

Mimo uchylenia kary nauczyciel ten zaczął szerzyć pogłoskę, iż dyrektor usiłował w ten sposób powstrzymać studentów od śpiewania narodowego hymnu.

Dla 30 aktywistów z ugrupowania Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad (ABVP), młodzieżówki nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata (BJP), stało się to pretekstem, by zaatakować szkołę i splądrować jej wnętrze – zniszczyć komputery, ławki i szafy oraz wybić szyby.

Zaalarmowana przez ks. Malancheruvila policja aresztowała 15 napastników jak również samego dyrektora. Za uiszczeniem kaucji wszystkich zatrzymanych zwolniono jeszcze tego samego dnia.

Sytuacja w Indiach jest nadal napięta, po tym jak 23 sierpnia ub.r. zamordowano radykalnego działacza hinduistycznego Swamiego Laxmanandę Saraswatiego. Chociaż do zabójstwa przyznało się ugrupowanie maoistowskie, fundamentaliści hinduistyczni oskarżyli o nie chrześcijan. Pogromy wyznawców Chrystusa, które z tego powodu zaczęły się w Orisie, rozlały się także na inne części kraju – stany Madhja Pradeś, Kerala, Karnataka i Ćhattisgarh. Ponad 60 osób zostało zamordowanych, setki brutalnie pobito i zraniono, zniszczono 500 domów i spalono 145 kościołów. Ponad 50 tys. ludzi musiało też uciec ze swoich miejsc zamieszkania. Choć władze indyjskie opanowały sytuację, w kraju wciąż zdarzają się akty przemocy wobec chrześcijan.

Źródło: KAI/Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.