Indie: katolickie szkoły zagrożone
2009-09-01 00:00:00

Reforma szkolna zagraża katolickim szkołom – ostrzega Radio Watykańskie, informując o reformie systemu szkolnictwa w Indiach. Kościół w Indiach, ciesząc się z reformy, która ma zapewnić dostęp do nauki wszystkim dzieciom między 4. a 16. rokiem życia, wyraża jednocześnie zaniepokojenie z powodu ustanowienia obowiązkowych grup kontroli. Zgodnie z nowym prawem składałyby się one m.in. z lokalnych polityków i byłyby obecne także w prywatnych placówkach, co jak obawiają się przedstawiciele Kościoła, może wpłynąć na sposób ich funkcjonowania.
Według rzecznika indyjskiego episkopatu, ks. Babu Josepha może to negatywnie odbić się na wolności nauczania i przekazu chrześcijańskich wartości, a także swobodzie mianowania dyrektorów katolickich placówek i obsadzania stanowisk nauczycielskich. Według rzecznika nie jest to wydumany problem, ale realne zagrożenie, ponieważ w wielu indyjskich stanach już dochodzi do prób narzucenia także katolikom hinduistycznych zasad – informuje rozgłośnia watykańska.
Także o. Francis Swamy SI, koordynator jezuickich szkół działających w Indiach od ponad 150 lat, wyraził zaniepokojenie próbami wywarcia politycznych nacisków na sposób ich funkcjonowania.
Przedstawiciele Kościoła przypominają, że katolickie i protestanckie ośrodki edukacyjne stanowią podstawę systemu szkolnictwa w Indiach. 60 proc. z nich znajduje się na terenach wiejskich i dociera do najuboższych, którzy stanowią ponad połowę wszystkich uczniów w kraju. W szkołach tych większość uczniów to wyznawcy hinduizmu i islamu – podaje Radio Watykańskie.
Źródło: Radio Watykańskie
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.