Indie: katolickie szkoły zagrożone
2009-09-01 00:00:00
Reforma szkolna zagraża katolickim szkołom – ostrzega Radio Watykańskie, informując o reformie systemu szkolnictwa w Indiach. Kościół w Indiach, ciesząc się z reformy, która ma zapewnić dostęp do nauki wszystkim dzieciom między 4. a 16. rokiem życia, wyraża jednocześnie zaniepokojenie z powodu ustanowienia obowiązkowych grup kontroli. Zgodnie z nowym prawem składałyby się one m.in. z lokalnych polityków i byłyby obecne także w prywatnych placówkach, co jak obawiają się przedstawiciele Kościoła, może wpłynąć na sposób ich funkcjonowania.
Według rzecznika indyjskiego episkopatu, ks. Babu Josepha może to negatywnie odbić się na wolności nauczania i przekazu chrześcijańskich wartości, a także swobodzie mianowania dyrektorów katolickich placówek i obsadzania stanowisk nauczycielskich. Według rzecznika nie jest to wydumany problem, ale realne zagrożenie, ponieważ w wielu indyjskich stanach już dochodzi do prób narzucenia także katolikom hinduistycznych zasad – informuje rozgłośnia watykańska.
Także o. Francis Swamy SI, koordynator jezuickich szkół działających w Indiach od ponad 150 lat, wyraził zaniepokojenie próbami wywarcia politycznych nacisków na sposób ich funkcjonowania.
Przedstawiciele Kościoła przypominają, że katolickie i protestanckie ośrodki edukacyjne stanowią podstawę systemu szkolnictwa w Indiach. 60 proc. z nich znajduje się na terenach wiejskich i dociera do najuboższych, którzy stanowią ponad połowę wszystkich uczniów w kraju. W szkołach tych większość uczniów to wyznawcy hinduizmu i islamu – podaje Radio Watykańskie.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.