Indie: męczeńska śmierć karmelity

2008-08-19 00:00:00
Indie: męczeńska śmierć karmelity

W indyjskim stanie Andhra Pradeś brutalnie zamordowano katolickiego księdza. Karmelita, o. Thomas Pandippallyil miał 38 lat. Zabito go, gdy jechał odprawić niedzielną Mszę w wiejskiej kaplicy – informuje Radio Watykańskie.

Odnalezione ciało kapłana było zmasakrowane z okaleczoną twarzą, wyłupionymi oczami, połamanymi rękami i nogami. - To kolejny przykład rosnącej agresji przeciw katolikom w Indiach – uważa arcybiskup Hajdarabadu. - Ojciec Thomas jest męczennikiem: oddał życie za ubogich i zepchniętych na margines. Jednak nie umarł na próżno, gdyż ofiara jego krwi umocni Kościół w Indiach – powiedział abp Marampudi Joji i zaapelował jednocześnie do indyjskiego rządu o ochronę praw mniejszości:

- To zabójstwo poraziło wszystkich zarówno w naszej archidiecezji, jak i całym stanie. Apelujemy do rządu indyjskiego, aby pomógł zapewnić bezpieczeństwo katolickiej mniejszości i chrześcijanom, gdyż jesteśmy tu tak samo ważni, jak i inni. Konstytucja gwarantuje nam prawo wyznawania i szerzenia własnej wiary w każdej części kraju. Rząd powinien poważnie podejść do tej sprawy i pomóc nam – stwierdził hierarcha.

Zdaniem abp. Joji zbrodnia jest przejawem zawiści wobec Kościoła katolickiego, który skutecznie przyczynia się do rozwoju tamtych terenów, pomagając ludziom uciskanym. Księża i siostry służą najuboższym, co nie podoba się tym, którzy ich wyzyskują. Zabity kapłan był zakonnikiem od 21 lat. Oprócz duszpasterstwa pracował m.in. w administracji szkolnictwa i służby zdrowia – czytamy na stronach internetowych Radia Watykańskiego.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.