Indie: na prześladowaniu chrześcijan można zarobić

2008-11-24 00:00:00

Na pogromach chrześcijan w Indiach można zarobić. Jak donosi brytyjski dziennik "The Times", za zabicie chrześcijanina czy zburzenie jego domu hinduistyczni ekstremiści płacą gotówką, żywnością bądź alkoholem. Za głowę księdza można dostać 250 dolarów.

W tym samym artykule londyński dziennik podał 20 listopada, że rząd Gordona Browna nie zgodził się na nałożenie restrykcji na przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii członków ekstremistycznych organizacji hinduistycznych, odpowiedzialnych za prześladowanie chrześcijan. W uzasadnieniu tej decyzji minister stanu Malloch-Brown stwierdził, że organizacje te nie są zakazane ani w Wielkiej Brytanii, ani w Indiach, a indyjski rząd nie uważa ich za ugrupowania terrorystyczne.

W takiej sytuacji hinduscy chrześcijanie sami muszą ubiegać się o swoje prawa. W ubiegłym tygodniu w Bombaju zorganizowali międzyreligijny wiec pokoju, w którym uczestniczyło ponad 100 tys. osób. Było wśród nich wielu liderów religijnych, w tym dwaj miejscowi biskupi pomocniczy.

Wciąż nie wiadomo dokładnie, ilu chrześcijan zginęło w tegorocznych pogromach w Indiach. Liczbę zabitych szacuje się na od kilkudziesięciu do kilkuset. Zburzono też bądź spalono tam tysiące domów i kilkaset kościołów. Choć w ostatnich tygodniach sytuacja nieznacznie się poprawiła, wielu chrześcijan wciąż pozostaje na wygnaniu. W samym tylko okręgu Kandhamal w obozach uchodźców przebywa ich 11 tys. Nie chcą wracać do domów, bo boją się kolejnych prześladowań i zmuszania do porzucenia wiary w Chrystusa.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.