Indie: niespokojne wybory parlamentarne dla chrześcijan w Orisie
2009-04-23 00:00:00
Mimo policyjnej ochrony, wybory parlamentarne w indyjskim stanie Orisa nie przebiegają spokojnie. Abp Raphael Cheenath – ordynariusz diecezji Katak-Bhubaneśwar, obejmującej Orisę – chwaląc starania władz o zachowanie bezpieczeństwa, zaznaczył jednak, że w wyborach nie wzięło udziału 51 tys. chrześcijan, którzy nie powrócili jeszcze do swoich miejsc zamieszkania po ubiegłorocznych pogromach, a wielu innych bało się pójść do urn.
Wybory parlamentarne odbywają się w Indiach w pięciu etapach od 16 kwietnia do 13 maja. Orisa jest jednym z pierwszych głosujących stanów, obywatele wybierają tam deputowanych 16 i 23 kwietnia. To w Orisie doszło w drugiej połowie ub.r. do pogromów chrześcijan, które następnie rozlały się także na inne części kraju – stany Madhja Pradeś, Kerala, Karnataka i Ćhattisgarh. Szacuje się, że w wyniku tragicznych wydarzeń ok. 60 osób zostało zamordowanych, a kilkadziesiąt tysięcy ludzi musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania.
Abp Cheenath w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews z uznaniem mówił o obecność służb bezpieczeństwa przy pierwszej turze wyborów w dystrykcie Kandhamal, najbardziej poszkodowanym podczas zamieszek regionie Orisy. Zaznaczył przy tym, że w porównaniu do 51 tys. chrześcijan wciąż przebywających poza miejscem zamieszkania i nie posiadających często dokumentów tożsamości koniecznych do oddania głosu, liczba osób bezpiecznie głosujących w obozach dla uchodźców jest niewielka i wynosi ok. 3 tys.
W Orisie doszło także do innych manipulacji wyborczych. Sajan George, przewodniczący Globalnej Rady Chrześcijan Indyjskich (GCIC), poinformował, że w wielu miejscowościach przymuszano chrześcijan do głosowania na nacjonalistyczną partię Bharatiya Janata (BJP). „Ekstremiści stali na zewnątrz punktów wyborczych i mówili chrześcijanom, by głosowali na BJP, jeżeli chcą pozostać przy życiu” – oznajmił. Podkreślił, że mimo braku wyraźnych aktów przemocy, wyborów tych nie można zaliczyć do spokojnych.
Ks. Ajay Singh, stojący na czele społecznej organizacji „Jan Vikas” działającej w diecezji Katak-Bhubaneśwar, jeździł 16 kwietnia po wioskach, zamieszkanych przez chrześcijańskie mniejszości. Stwierdził, że tylko nieliczni wyznawcy Chrystusa odważyli się tego dnia pójść do urn. W miejscowości Nulungia np., w której niedawno zginął jeden z chrześcijan, w obawie przed pobiciem nie zagłosowało przynajmniej 40 osób.
Kapłan opowiedział również o trudnej sytuacji chrześcijan z Orisy. Podał przykład wioski Betticola, w której hinduiści zamierzają wybudować na gruzach zniszczonego podczas prześladowań kościoła swoją świątynię. W strachu przed fanatykami do swoich domów nie powróciła żadna z 38 chrześcijańskich rodzin zamieszkujących wcześniej wieś. Tysiące chrześcijan przebywa też w obozach w stanach Maharasztra i Gudżarat.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.