Z punktu widzenia prawa międzynarodowego mordy na chrześcijanach, jakie miały miejsce w indyjskim stanie Orisa, można uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości – stwierdza raport zatytułowany „W oczekiwaniu na sprawiedliwość”. Dokument został opracowany przez Krajowy Trybunał Ludowy w Kandhamal na podstawie zeznań chrześcijan, którym udało się przetrwać prześladowania.
W raporcie poinformowano o „przemocy wymierzonej wyraźnie w adiwasów i dalitów ze wspólnot chrześcijańskich” oraz o „chrześcijanach, którzy zginęli tylko dlatego, że odmówili przejścia na hinduizm”. „Takie zachowanie łamie gwarantowane każdemu przez konstytucję Indii prawo do życia, wolności i równości wszystkich obywateli, niezależnie od wyznawanej przez nich religii” – czytamy w dokumencie, który został opracowany przez piętnastu ekspertów.
Autorzy raportu podkreślają, że w Orisie religia została wykorzystana do walki politycznej. Wskazują zarazem, że trzeba pamiętać o ofiarach śmiertelnych, ale jednocześnie o tych, którzy do dziś noszą w sobie traumę tych wydarzeń, czyli np. o dzieciach, które widziały jak mordowano ich najbliższych czy palono ich domy, a także o tysiącach ludzi, którym nie było dane wrócić na rodzinną ziemię.
Mimo upływu ponad trzech lat od pogromu, ich ofiary wciąż czekają na ukaranie oprawców i na zadośćuczynienie za poniesione szkody. „Niestety lokalne i stanowe władze nadal robią wszystko, by sprawiedliwości nie stało się zadość” – czytamy w raporcie. Autorzy dokumentu wskazują jednocześnie, że także w czasie fali pogromów straty ludzkie i materialne byłyby znacznie mniejsze gdyby policja i urzędnicy nie popierali oprawców. Tytuł raportu „W oczekiwaniu na sprawiedliwość” jest więc w pewnej mierze symboliczny.
Źródło: Radio Watykańskie
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy