Indie: sąd uniewinnił większość oskarżonych o udział w pogromie chrześcijan

2010-11-08 00:00:00
Indie: sąd uniewinnił większość oskarżonych o udział w pogromie chrześcijan

Jako niezadowalające określają chrześcijanie Indii wyroki w sprawie pogromu wyznawców Chrystusa, jaki miał miejsce w stanie Orisa w 2008 r. Sąd wprawdzie skazał 12 osób, ale uniewinnił 46 innych oskarżonych – informuje Radio Watykańskie. Rozgłośnia zaznacza, że wielu świadków wciąż jest zastraszanych.

Dwanaście osób zostało skazanych na kary kilkuletniego więzienia za spalenie domostw chrześcijan w kilku wioskach dystryktu Kandhamal. Sąd uniewinnił jednak 46 innych, między innymi 10 osób oskarżonych o morderstwo i spalanie domów. Orzeczenie sądu przyjęte zostało przez indyjskich chrześcijan z rozczarowaniem.
Wielu oskarżonych uniknęło kary z powodu nieudolnie prowadzonego śledztwa i braku współpracy ze strony zastraszanych świadków.:– Część winnych została skazana przez sądy, ale obawy pozostają nadal żywe wśród ludności, ponieważ część największych przestępców pozostaje na wolności – wyjaśnia Abp Rafael Cheenath, ordynariusz archidiecezji Bubaneśwar-Katak.

Jest nadzieja, że sprawiedliwości stanie się zadość w sprawie maltretowanej i zgwałconej podczas pogromów zakonnicy. Po dwóch latach od tych wydarzeń rozpoczął się proces w sądzie. Zakonnica złożyła zeznania i rozpoznała pięciu oprawców – informuje rozgłośnia watykańska.

W wyniku trwających około miesiąca pogromów chrześcijan w Orisie zginęło niemal 100 osób. Około 5 tys. domów oraz 350 kaplic i wiele instytucji kościelnych zostało zniszczonych lub spalonych. 50 tys. osób straciło dach nad głową.

Przeciwko prześladowaniom chrześcijan w Indiach protestowała też działająca w Instytucie im. Księdza Skargi Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym. 7 listopada 2008 r. młodzież zorganizowała pikietę przed Ambasadą Indii w Warszawie, na której m.in. odmówiono Różaniec w intencji ofiar prześladowań oraz przekazano pismo adresowane do Ambasadora Indii.

Źródło: Radio Watykańskie, PS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!