W Indiach jest za mało powołań do żeńskich zakonów katolickich. Zdaniem przedstawicieli Kościoła nie sprzyja temu postępująca laicyzacja życia, która powoduje, że dziewczyny coraz częściej wybierają drogę świeckiej kariery zawodowej – donosi dziennik "Times of India".
Ks. Paul Thelekat, redaktor katolickiego dwutygodnika z prowincji Keralan uważa, że kultura konsumpcji spowodowała, że ideał ascetycznego życia nie pociąga już młodych dziewczyn. Duchowny twierdzi, że spadek żeńskich powołań zakonnych da się zauważyć w zurbanizowanej prowincji Kerala. Jednocześnie – jak zauważa – nie brakuje powołań kapłańskich.
Według rzecznika, w Indiach sytuacja zaczyna wyglądać podobnie jak w Europie, gdzie zakonnice stają się "wymierającym gatunkiem społecznym". "50 lat temu młode dziewczyny widziały w życiu i pracy zakonnicy wyzwanie. Teraz jest inaczej " – konstatuje ks. Thelekat, który w serii artykułów opublikowanych na łamach kościelnego periodyku "SatyaDeepam", ostrzega, iż kryzys żeńskich powołań może prowadzić do sytuacji, gdzie istniejące zgromadzenia zakonne zostaną zmuszone do zaprzestania działalności w dziedzinach edukacji i opieki zdrowotnej.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.