Indie: Stolica Apostolska potępiła zamieszki antychrześcijańskie

2008-08-27 00:00:00

Stolica Apostolska potępiła ataki na chrześcijan w Indiach. Specjalny komunikat, opublikowany przez watykańskie Biuro Prasowe wyraża także solidarność z Kościołami lokalnymi i wspólnotami zakonnymi, które ich doświadczyły.

Komunikat głosi, że wspomniane ataki „naruszają godność i wolność” ludzi oraz szkodzą ich pokojowemu współżyciu. Wzywa do zakończenia przemocy i „odbudowy klimatu dialogu i wzajemnego szacunku”.

Prowizoryczny bilans antychrześcijańskich zamieszek w stanie Orisa we wschodnich Indiach to dziesięć osób zabitych, wielu rannych i trudne do oszacowania straty materialne. Szczególne oburzenie wzbudziła śmierć w płomieniach 21-letniej kobiety w podpalonym przez hinduistycznych ekstremistów katolickim sierocińcu, gdzie pracowała. Atakom hinduistycznych fundamentalistów towarzyszy hasło: „zabijcie chrześcijan i zniszczcie ich instytucje”.

Agencje donoszą też o katowanych i porywanych księżach oraz o gwałtach, jakich napastnicy dopuszczają się m.in. na siostrach zakonnych. Atakowane są nie tylko chrześcijańskie kościoły i ośrodki, ale także domy zamieszkiwane przez wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie opuszczają swoje domostwa i kryją się w lasach.

Centrum zajść jest okręg Kandhamal, ale napięcie objęło cały stan Orisa. Policja trzykrotnie interweniowała też w mieście Cuttack, chroniąc przed zniszczeniem miejscową katedrę katolicką.

Napastnicy oskarżają wyznawców Chrystusa o zamordowanie ich przywódcy, Swamiego Laxananada Saraspatiego. Nieznani dotąd sprawcy zabili go 23 sierpnia. Saraspati wielokrotnie podżegał hinduistów do przemocy. Stał m.in. za ubiegłorocznymi atakami na chrześcijan, podczas których zginęły trzy osoby i spalono 13 świątyń. Na kilka dni przed śmiercią Saraspatiemu grozili maoiści, których chciał zmusić do opuszczenia stanu Orisa. Zarzucali mu, że wznieca etniczno-religijne konflikty. Policja zaostrzyła środki bezpieczeństwa, ale podobnie jak w przeszłości, zdaje się „nie zauważać” aktów przemocy wymierzonych w chrześcijan.

Sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Antonio Maria Vegliò nazwał chrześcijan, ginących w Indiach z rąk wyznawców hinduizmu męczennikami XXI wieku. Jego zdaniem stali się oni „obiektem niewiarygodnej przemocy”. Zauważył, że Indie przeżywają rozkwit hinduistycznego fundamentalizmu analogiczny do islamskiego. „Jednak dialog nie może ustać” – stwierdził abp Vegliò. Niezależnie jednak od sytuacji nie ustanie również działalność ewangelizacyjna misjonarzy, gotowych także oddać życie w razie konieczności - zaznaczył hierarcha, cytowany przez dziennik „La Reppublica”.

Ataki na chrześcijan w Indiach potępił też kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego nazwał je „grzechem przeciwko Bogu i ludzkości”. – Nie ma dla nich żadnego usprawiedliwienia. Nie można powoływać się na religię, dokonując takiej zbrodni – stwierdził francuski purpurat w wypowiedzi dla dziennika „Corriere della Sera”.

„Rakiem drążącym Indie” nazwał działania hinduistycznych fundamentalistów abp Raphael Cheenath. Metropolita Cuttack-Bhubaneśwar podkreślił, że obecne akty przemocy kolejny raz podważają pokojowe współistnienie mieszkańców kraju. – Jako chrześcijanie odrzucamy przemoc i potępiamy wszelkie akty terroryzmu – stwierdził abp Cheenath, podkreślając jednocześnie, że to, co się aktualnie dzieje w Indiach, jest działaniem świadomie wymierzonym w wyznawców Chrystusa.

Cierpimy z powodu Krzyża. 94 proc. tutejszych mieszkańców to hinduiści, praktykujących chrześcijan jest niecałe 2,5 proc. Dlatego też większość chce nas stąd wyrzucić – podkreślił abp Cheenath, zaznaczając, że mimo cierpień i prześladowań chrześcijanie pozostaną w stanie Orisa.

Źródło: KAI, polskieradio.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.