Indie: troje katolików w nowym rządzie

2009-05-29 00:00:00
Indie: troje katolików w nowym rządzie

Troje katolików – dwóch mężczyzn i jedna kobieta – zostało ministrami w nowym rządzie Indii. Niespełna 28-letnia Agatha Sangma jest jednocześnie najmłodszym członkiem parlamentu i rządu federalnego.

Sformował go po niedawnych wyborach parlamentarnych dotychczasowy premier Manmohan Singh ze zwycięskiej Partii Kongresowej, który stanął na czele koalicji Zjednoczony Sojusz Postępowy. Zamierza on umacniać w Indiach świeckość i demokrację. Indyjskie media zauważają, że wybierając członków nowej Rady Ministrów Singh starał się o to, by były w niej reprezentowane różne religie, kasty i regiony kraju. Postanowił też powierzyć 1/3 stanowisk ministerialnych ludziom młodym, aby zachęcić tę grupę mieszkańców Indii do zaangażowania się w politykę.

Chrześcijanka Agatha Sangma należy do plemienia Garo. Reprezentuje ona północno-wschodni stan Meghalaja, skąd pochodzi również drugi minister chrześcijanin, 41-letni Vincent Pala. Trzeci z nich, 63-letni prof. K. V. Thomas pochodzi z południowo-zachodniego stanu Kerala, gdzie mieszka najwięcej chrześcijan. Cała trójka znalazła się w gronie 38 ministrów stanu.

Jako chrześcijanin urodził się także minister obrony A. K. Antony, jednak obecnie jest ateistą. Ministrami zostało także pięciu muzułmanów, o jednego mniej niż w poprzednim rządzie. Cała Rada Ministrów liczy 79 osób.

Chrześcijanie stanowią 2,3 proc. spośród 1,2 mld mieszkańców Indii. Liczba muzułmanów sięga 13 proc.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.