Indie: trybunał federalny odpowiedział na skargę abp. Raphaela Cheenatha

2009-01-08 00:00:00

Zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim mniejszościom religijnym, a zwłaszcza chrześcijanom, indyjski sąd najwyższy zażądał 5 stycznia od władz stanu Orisa – donosi Radio Watykańskie. W tym indyjskim stanie doszło w zeszłym roku do ciągnących się tygodniami ataków hinduistycznych fundamentalistów na chrześcijan. Władze stanowe oraz policja wykazywały bierność wobec pogromów.

Federalny sąd najwyższy w Delhi wypowiedział się w związku ze skargą złożoną w nim przez abp. Raphaela Cheenatha z Katak-Bhubaneśwaru, stolicy stanu Orisa. Trybunał nakazał administratorom tego stanu ochronę mniejszości. Stwierdził, że jeśli nie są w stanie jej zapewnić, winni podać się do dymisji – informuje rozgłośnia watykańska.

Sędziowie przypomnieli, że władze stanu Orisa zaoferowały chrześcijanom obronę dopiero po tym, jak 50 tys. z nich zmuszonych było uciec do dżungli. Obozom dla uchodźców zapewniły one zbrojną straż, jednak ostatnio zapowiedziały jej wycofanie. Indyjski sąd najwyższy stanowczo domaga się, by tego nie czyniły.

RW przypomina, że pogromy chrześcijan zaczęły się po zastrzeleniu 23 sierpnia przez maoistów hinduistycznego zwierzchnika religijnego Lakshmananandy Saraswatiego. Choć maoiści przyznali się do zabójstwa, fundamentaliści przypisali je chrześcijanom i rozpętali falę przemocy, w której śmierć poniosło od kilkudziesięciu do kilkuset chrześcijan. Zniszczeniu uległo 6 tys. domów i ponad 200 kościołów.


Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.