W tym roku stwierdzono w Indiach co najmniej 55 ataków przeciw chrześcijanom, w tym 35 w stanie Karnataka i 20 w Orisie. Informuje o tym raport Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC), przekazany w tych dniach włoskiej agencji misyjnej FIDES. Jednocześnie zaznaczono, że liczby te nie obejmują setek przypadków zastraszeń, gróźb i innych działań wymierzonych zarówno w pojedyncze osoby, jak i w całe zgromadzenia wiernych oraz drobnych uszkodzeń budynków i miejsc kultu.
Dokument przypomina, że dwa dni temu zaatakowano i poważnie uszkodzono kościół w południowo-zachodnim stanie Karnataka, w środkowoindyjskim stanie Madhia Pradeś ekstremiści hinduscy przerwali i uniemożliwili doprowadzenie do końca nabożeństwa, w stanie Andhra Pradeś na południowym wschodzie aresztowano 7 chrześcijan, a w Uttar Pradeś na północy zatrzymano pastora protestanckiego pod fałszywym zarzutem dokonywania „przymusowych nawróceń”. Są to, według raportu GCIC, tylko niektóre zdarzenia z ostatnich kilku dni.
„Wszystko to nie tylko zakłóca pokój i zgodę w kraju, ale szkodzi wizerunkowi kraju za granicą” – stwierdza dokument Rady. Przypomina, że Indie zostały negatywnie ocenione w najnowszym Raporcie nt. Wolności Religijnej na świecie, przygotowywanym od lat przez Departament Stanu USA.
W tej sytuacji katoliccy biskupi Indii „z całą mocą popierają uchwalenie procedur ustawodawczych, chroniących mniejszości etniczne i religijne w tym kraju” – powiedział agencji FIDES arcybiskup Delhi Vincent Concessao. Przypomniał, że parlament omawia obecnie Komunalne Prawo o Przemocy, zgłoszone przez rząd kierowany przez Partię Kongresową. Projekt ten zamierza zapobiegać aktom przemocy wobec mniejszości i przyznaje władzom federalnym większe uprawnienia w zwalczaniu takich przypadków.
Zdaniem arcybiskupa, partie opozycyjne, w tym nacjonalistyczna Baratiya Janata Party, ale także Trinamool Congres, wchodzący w skład koalicji rządowej, przeciwstawiają się tym planom. Według nich przepisy, chroniące mniejszości, zaszkodzą większości mieszkańców kraju. Tymczasem celem tego projektu jest jedynie położenie kresu przemocy przez podjęcie odpowiednich środków, które zarówno ułatwiłyby zapobieganie takim czynom, jak i pozwoliłby surowo karać ich sprawców – powiedział metropolita stolicy kraju.
– Dlatego będziemy nadal prosić rząd, aby przyjął nowe prawa, wywierając nań wraz ze wszystkimi mniejszościami stosowny nacisk – zapewnia hierarcha. Wyraził nadzieję, że „projekt zostanie przyjęty dla dobra Indii oraz przyczyni się do stworzenia atmosfery zgody i pokoju społecznego i poprawi dobre imię kraju na arenie międzynarodowej”.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy