Indie: walczyła o życie córek i wygrała - teraz walczy w sądzie

2011-12-15 00:00:00
Indie: walczyła o życie córek i wygrała - teraz walczy w sądzie


Mieszkająca w Indiach kobieta, która była pod silną presją ze strony rodziny, domagającej się aborcji bliźniaczek, złożyła pozew w tej sprawie do sądu. Jej przypadek to tylko wierzchołek góry lodowej powszechnie stosowanego procederu zastraszania kobiet ciężarnych, spodziewających się dziewczynek.

Aparatura ultrasonograficzna, która powinna pomagać we wczesnym wykrywaniu wad płodu w celu szybkiego wdrożenia leczenia, w Indiach i w wielu innych azjatyckich krajach wykorzystywana jest do rozpoznawania płci dziecka. Kończy się to zazwyczaj tzw. selektywną aborcją – kiedy dziecko okazuje się dziewczynką.

Mitu Khurana, która opisała swoją historię na blogu, zwraca uwagę na powszechnie stosowany w Indiach proceder selektywnej aborcji. Zarabiają na nim ogromne pieniądze właściciele prywatnych klinik. Ośrodki te oferują zdjęcia USG płodu oraz dokonanie aborcji. Kobieta podkreśla, że wszyscy w Indiach chcą wcześniej poznać płeć dziecka, by „pozbyć się” dziewczynki.

Mitu jest pediatrą z zawodu. Zaszła w ciążę „bliźniaczą” w styczniu 2005 roku. Jej teściowa zażądała, by jak najszybciej zrobiła badanie USG w celu rozpoznania płci dzieci. Jednak kobieta odmówiła. Prawo w Indiach zakazuje wykonywania badań USG, w następstwie których dokonuje się aborcji selektywnej, gdyż wpływa to negatywnie na strukturę społeczeństwa.

Sprzeciw kobiety spotkał się ze zdecydowaną reakcją męża, który odmawiał jej jedzenia i wody. W końcu podał jej ciasto zawierające jajka, na które kobieta była uczulona. Po jego zjedzeniu Mitu trafiła do szpitala, gdzie – z inicjatywy męża – zrobiono bez jej zgody badanie USG, określające płeć dzieci poczętych. Kiedy okazało się, że są to dziewczynki, mąż, wraz z teściową, zażądał ich uśmiercenia – albo przynajmniej jednej z nich. Mitu odmówiła. Mąż zaczął ją ignorować, aż w końcu wyrzucił z domu i wystąpił o rozwód za porozumieniem stron, gdyż – jak argumentował – chciał się powtórnie ożenić i mieć syna.

Mitu ostatecznie urodziła obie córeczki. Młoda matka starała się uratować małżeństwo, ale jej wysiłki się nie powiodły. Kobieta chcąc chronić życie dziewczynek – zwłaszcza po zepchnięciu ze schodów jednej z nich przez teściową – postanowiła szukać pomocy w instytucjach wspomagających kobiety. Złożyła m.in. skargę do Komisji Kobiet i minister zdrowia, ale nie otrzymała odpowiedzi.

W końcu, złożyła pozew w sądzie, oskarżając męża o zorganizowanie niezgodnego z prawem badania USG, w czasie jej pobytu w szpitalu po zatruciu pokarmowym.

Sprawą Mitu Khurany zainteresowali się urzędnicy państwowi. Na pierwszej rozprawie przekonywano ją, że musi spróbować pogodzić się z mężem. Podobnie było podczas następnych przesłuchań. Mitu zaznacza jednak, że nie zamierza rezygnować i będzie walczyć do końca o to, aby ustawa, która weszła w życie 14 lat temu była przestrzegana. Często bowiem zdarza się, że ciężarne kobiety, spodziewające się dziewczynek nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc. Policja nie reaguje na doniesienia o przemocy wobec nich. Wsparcia odmawiają także inne instytucje państwowe. Niejednokrotnie kobiety tracą swoje posady.

Mitu Khurana jest prawdopodobnie pierwszą osobą w New Delhi, która złożyła skargę przeciwko mężowi i teściom, z powodu naruszenia ustawy z 1994 o tzw. technikach prenatalnych.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.