Indie: zakaz nawracania w Radżasthanie

2008-03-27 00:00:00
Indie: zakaz nawracania w Radżasthanie

Po dwóch latach debat parlamentarnych zgromadzenie zachodnioindyjskiego stanu Radżasthan uchwaliło ustawodawstwo przeciw nawróceniom. W rozmowie z włoską agencją misyjną Asianews przewodniczący episkopatu Indii kard. Varkey Vithayathil określił nowe przepisy jako „obrazę dla kultury naszego narodu”. – Indie, znane na świecie jako kraj tolerancji i pokoju, przeżywają czarny dzień – dodał hierarcha.

Nową ustawę zatwierdził parlament stanowy po raz pierwszy w 2006 r., ale ówczesny gubernator Pratibha Patil odmówił jej podpisania, odsyłając ją izbie do nowej redakcji. W ubiegłym tygodniu kontrowersyjny tekst został jednak zatwierdzony. Zakazuje on nawracania na inne religie „za pomocą siły, przymusu lub oszustwa”, a tym, którzy dopuszczają się takich praktyk, grozi kara do 5 lat więzienia i 50 tys. rupii [ok. 800 euro] grzywny.

Zdaniem kardynała, „przepisy te są całkowicie niepotrzebne i wymuszone przez fundamentalistów, którzy tworzą w ten sposób jedynie nieufność i nietolerancję w naszym społeczeństwie”. Nowa uchwała, która ma jakoby bronić wolności religijnej, jest sprzeczna z naszą konstytucją, zapewniającą każdemu obywatelowi swobodę wyznawania, praktykowania i poznawania własnej religii – dodał przewodniczący ogólnoindyjskiej konferencji biskupów katolickich.

Tego rodzaju przepisy antykonwersyjne wykorzystywane są coraz częściej do unieważniania przechodzenia z hinduizmu na chrześcijaństwo. Grupy nacjonalistów hinduskich oskarżają misjonarzy chrześcijańskich o łamanie prawa przez to, że chrzczą nowych ludzi i bardzo często napadają na uczestników obrzędów chrześcijańskich, nie czekając nawet na orzeczenie sądowe.

Ustawodawca nie przewiduje natomiast restrykcji dla tych, którzy pragną „powrócić do prawdziwej wiary, czyli hinduizmu”. Jako chrześcijanie „nie możemy odkładać na bok wielkości głoszenia Ewangelii” – powiedział kard. Vithayathil. – Jak można zakazać światu poznania piękna zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i grzechem? Nie nawracamy nikogo pod przymusem, ale czynimy to w taki sposób, aby wszyscy poznali prawdę o naszym Zbawcy – dodał.

Po zatwierdzeniu nowych przepisów w Indiach jest obecnie sześć stanów, które wprowadziły do swych kodeksów karnych zakaz nawracania na inne religie. Są to: Arunaczal Pradeś, Gudżarat, Madhia Pradeś, Czhattisgarh, Himanaczal Pradeś i obecnie Radżasthan. Według niektórych badaczy hinduskich pierwsze ustawodawstwo antykonwersyjne zaplanował osobiście Mahatma Gandhi, który uważał misjonarzy za „spuściznę kolonializmu”.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.