Indie: zamordowano katolickiego katechistę

2011-12-16 00:00:00
Indie: zamordowano katolickiego katechistę

W piątek rano w parafii Matki Bożej od Cudownego Medalika w Kandhamal w stanie Orissa, w północno-zachodnich Indiach zamordowano wędrownego katechistę katolickiego, Rabindrę Parichaę. Nie znane są jeszcze okoliczności zbrodni.

Jak stwierdził cytowany przez agencje Asianews przewodniczący Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan, Sajan George zabity, Rabindra Parichaa był osobą powszechnie znaną wśród mieszkających w tym rejonie wyznawców Chrystusa. Ich obawy wiążą się z faktem, że jest to w bieżącym roku trzecie morderstwo chrześcijanina w dystrykcie Kandhamal. Dwa poprzednie zabójstwa władze, współdziałając z radykalnymi hinduistami zakwalifikowały jako zwyczajne wypadki, choć obydwie wersje policji zostały później zakwestionowane przez sąd.

Sajan George jest przekonany, że zbrodnia dokonana tuż przed Bożym Narodzeniem ma zasiać postrach wśród chrześcijan, tym bardziej, że pierwsza fala prześladowań w Orissie miała miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem 2007 roku. Następnie w sierpniu 2007 zamordowano 70 osób, w tym 3 duchownych protestanckich i jednego księdza katolickiego. Zniszczono 315 wiosek, spalono ponad 4,6 tys. domów chrześcijan, zdemolowano ponad 300 kościołów, domów modlitwy oraz szkół.


źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.