Nieznani sprawcy dokonali zamachu na katolicką świątynię syro-malankarską Matki Bożej z Malankary w mieście Pune w środkowoindyjskim stanie Maharasztra. Zbezczeszczono ołtarz, mury pokryto bluźnierczymi napisami oraz zniszczono obrazy religijne i niektóre przedmioty religijne. Niewykryci dotychczas wandale podpalili ponadto przednią część tabernakulum, a po podłodze rozrzucili kartki z Biblii.
O zdarzeniu, do którego doszło w nocy z 14 na 15 sierpnia, poinformowała 18 bm. włoska agencja misyjna AsiaNews. Zwróciła przy tym uwagę, że był to pierwszy taki atak na wspólnotę syromalankarską w dzielnicy Warje Malwadi w Pune
Katolicki biskup Pune (Poona) Thomas Dabre i prał. Jacob Mar Barnabas ze stowarzyszenia katolickiego w tym mieście, jak również cała miejscowa społeczność katolicka potępili ten zamach, prosząc jednocześnie rząd stanowy o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności. 16 sierpnia ks. Varghese Valikodath, proboszcz zaatakowanego kościoła, odprawił Mszę św. przebłagalną z udziałem wielu kapłanów i licznych wiernych z miasta i okolic.
W ostatnich latach odnotowano w całych Indiach ponad 3 tysiące ataków na miejscowe świątynie katolickie. 13 sierpnia, a więc na kilka dni przed zamachem na kościół w Pune, nieznani sprawcy zniszczyli szkatułkę, chroniącą obraz Chrystusa w kościele św. Antoniego w Vashicherry w południowoindyjskim stanie Kerala. Był to drugi atak na ten kościół w ciągu miesiąca.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.