Indie na liście państw, w których panuje nietolerancja dla mniejszości
2009-08-17 00:00:00
Amerykańska komisja ds. monitorowania wolności religijnej na świecie wciągnęła Indie na tzw. czarną listę. Obejmuje ona kraje, w których mniejszości religijne czy etniczne doświadczają poważnych dyskryminacji. Komisja prosi też prezydenta Obamę o interwencję w tej sprawie u władz w New Delhi. Swą decyzję motywuje nieadekwatną reakcją Indii na pogromy, których doświadczyli w tym kraju muzułmanie w 2002 r. i chrześcijanie w ciągu ostatniego roku.
Jeszcze w maju, w swym dorocznym raporcie, działająca pod patronatem Kongresu komisja mówiła o pozytywnych znakach, które można dostrzec w Indiach. Zapowiedziano przy tym wizytację w stanie Orisa, a w szczególności w obozach chrześcijańskich uchodźców. Władze jednak nie przyznały członkom komisji wiz wjazdowych.
Indyjskie władze są oburzone decyzją waszyngtońskiej komisji. Rzecznik prasowy tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych, Vishnu Prakash, nazwał ją nieuzasadnioną ingerencją. Natomiast dla rzecznika prasowego indyjskiego episkopatu, ks. Babu Josepha jest to jasny wyraz coraz większego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej kolejnymi niepowodzeniami Indii w walce z nietolerancją religijną.
W tych dniach mija pierwsza rocznica rozpoczęcia pogromów w stanie Orisa. Istnieją obawy, że znowu dojdzie do antychrześcijańskich wystąpień. Stanowe władze wprowadziły w związku z tym specjalne środki bezpieczeństwa. I tak na przykład do obwodu Kandhamal, gdzie w ubiegłym roku miały miejsce najbardziej brutalne zajścia, ściągnięto dwanaście plutonów policji stanowej i 500 funkcjonariuszy specjalnych sił bezpieczeństwa.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.