Indie na liście państw, w których panuje nietolerancja dla mniejszości

2009-08-17 00:00:00
Indie na liście państw, w których panuje nietolerancja dla mniejszości

Amerykańska komisja ds. monitorowania wolności religijnej na świecie wciągnęła Indie na tzw. czarną listę. Obejmuje ona kraje, w których mniejszości religijne czy etniczne doświadczają poważnych dyskryminacji. Komisja prosi też prezydenta Obamę o interwencję w tej sprawie u władz w New Delhi. Swą decyzję motywuje nieadekwatną reakcją Indii na pogromy, których doświadczyli w tym kraju muzułmanie w 2002 r. i chrześcijanie w ciągu ostatniego roku.

Jeszcze w maju, w swym dorocznym raporcie, działająca pod patronatem Kongresu komisja mówiła o pozytywnych znakach, które można dostrzec w Indiach. Zapowiedziano przy tym wizytację w stanie Orisa, a w szczególności w obozach chrześcijańskich uchodźców. Władze jednak nie przyznały członkom komisji wiz wjazdowych.

Indyjskie władze są oburzone decyzją waszyngtońskiej komisji. Rzecznik prasowy tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych, Vishnu Prakash, nazwał ją nieuzasadnioną ingerencją. Natomiast dla rzecznika prasowego indyjskiego episkopatu, ks. Babu Josepha jest to jasny wyraz coraz większego zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej kolejnymi niepowodzeniami Indii w walce z nietolerancją religijną.

W tych dniach mija pierwsza rocznica rozpoczęcia pogromów w stanie Orisa. Istnieją obawy, że znowu dojdzie do antychrześcijańskich wystąpień. Stanowe władze wprowadziły w związku z tym specjalne środki bezpieczeństwa. I tak na przykład do obwodu Kandhamal, gdzie w ubiegłym roku miały miejsce najbardziej brutalne zajścia, ściągnięto dwanaście plutonów policji stanowej i 500 funkcjonariuszy specjalnych sił bezpieczeństwa.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.