Indonezja: katolickie szkoły średnie najlepsze

2010-05-05 00:00:00

Katolickie szkoły Indonezji okazały się po raz kolejny najlepszymi placówkami przygotowującymi do matury. W wielu z nich wszyscy uczniowie-abiturienci zdali tegoroczne egzaminy i otrzymali promocję na studia – informuje Radio Watykańskie. Wyniki uzyskane w szkołach katolickich były wyjątkowe – według indonezyjskiego ministerstwa edukacji, w skali całego kraju, wyniki matur są najgorsze w ostatnim okresie.

Rewelacyjne wyniki matur w indonezyjskich szkołach katolickich próbowano publicznie podważać. Odpowiedziało na to samo ministerstwo edukacji, które w wydanym oświadczeniu przypomniało, że kontrola w czasie tegorocznych egzaminów była we wszystkich placówkach zaostrzona w porównaniu z rokiem ubiegłym – informuje rozgłośnia watykańska.

Federacja indonezyjskich nauczycieli uznała, pogarszające się co roku wyniki matur, za symptom dramatycznego stanu edukacji w tym największym muzułmańskim kraju świata. W najlepszych stołecznych szkołach średnich w Dżakarcie egzaminy oblało ponad 10 proc., czyli więcej niż 10 tys. uczniów. Zerowy poziom zdawalności matur odnotowano w prowincji Małych Wysp Sundajskich Wschodnich, gdzie nikomu się to nie udało. Także w wielu szkołach islamskich w prowincji Zachodniego Celebesu żaden uczeń nie zdał matury.

Źródło: Radio Watykańskie
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...