Indonezja: przymusowa islamizacja katolickich dzieci

2012-02-08 00:00:00
Indonezja: przymusowa islamizacja katolickich dzieci

Tysiąc dzieci pochodzących z Timoru Wschodniego jest wbrew woli ich rodziców przetrzymywanych w Indonezji. Młodzi katolicy są zmuszani do przechodzenia na islam.

Dzieci trafiły do Indonezji gdy trwała walka o niepodległość Timoru Wschodniego – pod opiekę wzięły je indonezyjskie organizacje humanitarne, ponieważ rodzice nie byli im w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Taki los spotkał wówczas 4 tys. dzieci – przypomina Radio Watykańskie. 
 
Większość z uciekinierów powróciła już do ojczyzny, jednak tysiąc dzieci wciąż nie może wrócić do  rodzin. Mimo starań władz Timoru, a także działań w tym kierunku Kościoła i wielu organizacji humanitarnych, Indonezja nie chce oddać rodzicom dzieci, łamiąc tym samym fundamentalne prawa człowieka. Katolickie dzieci zostały zmuszone do chodzenia do muzułmańskich szkół i deklarowania wyznawania islamu. 
 
W Indonezji chrześcijanie stanowią mniejszość – ok. 9 proc. obywateli, wyznawcy islamu to aż 86 proc. ogółu. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w Timorze Wschodnim, tam 85 proc. mieszkańców to katolicy. 

 
Źródło: Radio Watykańskie
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!