Indyjscy katolicy świadczą o swej wierze krwią

2008-10-06 00:00:00
Indyjscy katolicy świadczą o swej wierze krwią

W Indiach z każdym dniem rośnie liczba męczenników za wiarę. Lalji Nayak był torturowany przez hinduistycznych fundamentalistów. Poranionemu i zakrwawionemu oprawcy przystawili nóż do szyi i, grożąc śmiercią, żądali, by wyparł się Chrystusa i „wrócił” na łono hinduizmu. Odmówił i zmarł w wyniku odniesionych ran. Ks. Manoj Nayak z Bhubaneśwaru nazywa jego śmierć męczeństwem za wiarę. Podkreśla, że takich ludzi jest wielu, a ich nazwisk nigdy nie poznamy.

Kościół na terenach, gdzie od półtora miesiąca trwa antychrześcijańska rewolta, ujawnia, że radykalni hinduiści stają się coraz bardziej zawzięci. Przejawia się to m.in. w napadach na szpitale, w których leczeni są ranni w wyniku zamieszek wyznawcy Chrystusa.

Badania przeprowadzone 3 października w rządowym szpitalu w Baligudzie potwierdziły, że jedna z sióstr misjonarek miłości była najpierw bita przez hinduistów, a następnie zgwałcona. Fakt tym tragiczniejszy, że całemu zajściu przyglądała się grupka kilkunastu policjantów, którzy nie zrobili nic, by pomóc zakonnicy. Śledztwo w tej sprawie wszczęto dzięki Stowarzyszeniu Indyjskich Kobiet. Przełożona generalna misjonarek miłości domaga się ukarania winnych.

Mimo prześladowań Kościół nie zamierza przerywać swej pracy w Indiach. Misjonarze miłości chcą wrócić na teren zniszczonego przez hinduistów leprozorium i nieść dalej pomoc ludziom chorym na trąd i gruźlicę. Przełożony wspólnoty, ks. Oscar Tete, podkreśla, że w celu wyłapania chrześcijan fundamentaliści nie cofają się przed niczym. Chorych z leprozorium bili, a następnie polewali ich twarze i oczy środkami chemicznymi tylko po to, by wydali, gdzie schronili się misjonarze miłości.

O pomoc dla prześladowanych chrześcijan zaapelowali biskupi Europy i Ameryki Łacińskiej. Uczestnicy sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwali rządy oraz instytucje europejskie do interwencji. Przypomnieli, że Indie nie są jedynym krajem, gdzie łamana jest wolność religijna i prześladowane są mniejszości religijne. Wskazali m.in. Irak, skąd codziennie emigrują chrześcijanie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.