Ingrid Betancourt o pociesze jaką podczas uwięzienia znajdowała w religii
2008-07-11 00:00:00
Była kandydatka na prezydenta Kolumbii Ingrid Betancourt, która przez sześć lat była więziona przez partyzantów wyznała, iż ten czas znacznie umocnił ją w wierze. „Często jedyną osobą, z którą mogłam rozmawiać, była Matka Boska”, powiedziała uwolniona przed kilkoma dniami Betancourt. Dodała, że Matka Boska zawsze jej „bardzo pomagała”.
Francuska gazeta poinformowała, że pani Betancourt zamierza udać się w najbliższą sobotę z pielgrzymką do Lourdes. Już w minioną niedzielę modliła się w pielgrzymkowym kościele Sacre-Coeur na paryskim Montmartre. Według informacji „La Croix”, w sierpniu zamierza udać się do Watykanu mając nadzieję, że przyjmie ją Benedykt XVI.
Kolumbijska polityk powiedziała, że trudno jest kochać swoich wrogów, ale otrzymała wsparcie w Chrystusie. Wielki pokój, jaki otrzymała od Boga, pozwolił jej wyzbyć się nienawiści do porywaczy. Mogła się opanować tak dalece, że nawet kiedy siadał przed nią okrutny komendant, zdobywała się na uśmiech.
Również w rozmowie z tygodnikiem „La Vie” była polityk kolumbijska powiedziała, że przez cały czas, kiedy była przetrzymywana przez porywaczy, czuła, że „Bóg trzyma ją za rękę”. Przez pierwsze dwa lata tłumaczyła sobie, że to porwanie jest karą za grzechy, później nauczyła się znosić swój los. Natomiast dla czasopisma „Pelerin” pani Betancourt powiedziała, że bardzo ją odmieniła modlitwa.
46-letnia Ingrid Betancourt została porwana 23 lutego w 2002 r. przez rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) podczas kampanii wyborczej. W Kolumbii znana była jako działaczka polityczna i aktywistka na rzecz praw człowieka, walczyła z korupcją, niesprawiedliwością społeczną i handlem narkotykami. Do 2 lipca br. była jednym z najbardziej znanych zakładników spośród kilku tysięcy osób uprowadzonych przez członków Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii FARC. Kolumbijskie siły zbrojne uratowały ją wraz z 14 innymi zakładnikami.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.