Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana zatwierdzony na prawie papieskim

2008-10-08 00:00:00

Instytut Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana poinformował na swojej amerykańskiej stronie internetowej, że w dniu 7 października 2008 r. w Uroczystość Matki Bożej Królowej Różańca Świętego, Papież Benedykt XVI zatwierdził to stowarzyszenie życia apostolskiego jako działające na podstawie prawa papieskiego.

Dotychczas, od swojego powstania w 1990 r. – przypomina serwis nowyruchliturgiczny.blogspot.com – Instytut działał na podstawie prawa diecezjalnego i podlegał arcybiskupowi Florencji. Równocześnie takie samo zatwierdzenie uzyskały Siostry Adoratorki Królewskiego Serca Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana – żeńskie zgromadzenie zakonne działające przy Instytucie.

Papieski dekret ogłosił w kaplicy seminaryjnej Instytutu ks. prał. Camille Perl. Dekret podpisał JE kard. Dario Castrillón Hoyos.

Tego rodzaju aprobata kościelna stanowi potwierdzenie, że działalność Instytutu Chrystusa Króla przynosi dobre owoce nie tylko dla Kościoła lokalnego lecz także dla Kościoła powszechnego. Instytuty na prawie papieskim podlegają bezpośrednio i wyłącznie władzy Stolicy Apostolskiej w zakresie wewnętrznego zarządu i dyscypliny.

Instytut Chrystusa Króla prowadzi apostolat na trzech kontynentach i w ponad 25 diecezjach. Obecnie liczy ok. 50 księży i 70 seminarzystów. Jego siedziba mieści się w Archidiecezji Florenckiej. Celem Instytutu jest wprowadzenie i umocnienie Królowania naszego Pana Jezusa Chrystusa we wszystkich częściach Kościoła i świata. Przede wszystkim dąży do tego przez odprawianie tradycyjnej Mszy Łacińskiej i Sakramentów Kościoła wedle tradycyjnego rytu, w sposób jak najdostojniejszy i uroczysty.

Źródło: nowyruchliturgiczny.blogspot.com
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.