Instytut im. ks. Skargi udzielił wsparcia organizatorom sympozjum na Białorusi

2010-10-28 00:00:00
Instytut im. ks. Skargi udzielił wsparcia organizatorom sympozjum na Białorusi

„Odpowiedzialne rodzicielstwo – medyczne i moralne aspekty” – to tytuł sympozjum, które odbyło się w dniu 23 października 2010 r. w Grodnie na Białorusi. Uczestniczyły w nim 153 osoby: lekarze, pielęgniarki, położne, katecheci, nauczyciele, księża, klerycy, doradcy życia rodzinnego, a także małżeństwa i rodziny, które chcą podjąć pełną odpowiedzialność za życie swoje i najbliższych. Sympozjum zostało zorganizowane przy współpracy z Instytutem im. ks. Piotra Skargi przez o. Piotra Frosztęgę OCD, krajowego duszpasterza rodzin na Białorusi oraz s. Barbarę Sajnok, która jest krajowym doradcą życia rodzinnego.

Sympozjum otworzył i uczestniczył w nim ks. Bp Aleksander Kaszkiewicz – ordynariusz diecezji grodzieńskiej i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi. – Swoją obecnością i ciepłem wspierał uczestników w wyborze wartości chrześcijańskich w codziennym życiu rodzinnym. Okazał też wdzięczność wykładowcom, którzy jasno i bezkompromisowo przekazywali prawdę o antykoncepcji, naturalnych metodach rozpoznawania płodności, a przede wszystkim dali świadectwo swojego w życia – relacjonuje s. Sajnok. Wykładowcy pokazali, że dzisiaj również można być prawdziwym chrześcijaninem, któremu życie zgodne z wiarą daje wiele szczęścia i pokoju.

Instytut im. ks. P. Skargi przygotował specjalną ulotkę o szkodliwości antykoncepcji. Przedstawicielem Instytutu na sympozjum był Piotr Podlecki z Akademii Obrońców Życia. Krakowski działacz pro life, katecheta i ojciec siódemki dzieci wygłosił wykład pt.: „Miejsce i znaczenie rodziny wielodzietnej we współczesnym świecie”. Delegat Instytutu przekazał uczestnikom sympozjum materiały przygotowane przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Skargi oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Do wygłoszenia wykładów o szkodliwości antykoncepcji oraz o naturalnych metodach planowania rodziny Instytut im. Ks. Skargi poprosił dr med. Małgorzatę Skibko z Białegostoku.

Większość z uczestników spotkania – 97 osób – pochodziło z Grodna. Pozostałe osoby przyjechały z Mińska, Brzozówki, Minojt, Lidy, Wołkowyska, Mołodeczna, Słonimia i Szczuczyna.

Piotr Skarga.pl
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!