Irak: kara śmierci dla sprawców masakry w Bagdadzie podtrzymana

2012-02-03 00:00:00
Irak: kara śmierci dla sprawców masakry w Bagdadzie podtrzymana


Iracka Wyższa Rada Sądownicza utrzymała wyrok kary śmierci dla trzech spośród 15 terrorystów, odpowiedzialnych za atak na syryjsko-katolicki Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bagdadzie, jaki miał miejsce 31 października 2010 roku. W zamachu zginęło wówczas 57 osób, a ponad 70 odniosło rany. Decyzję Rady ogłosił 2 lutego jej rzecznik Abdul Sattar al-Birqdar, podkreślając, że jest ona ostateczna. Zanim kara zostanie wykonana, wyrok mówi zostać podpisany przez ministra sprawiedliwości i prezydenta.

Włoska agencja misyjna AsiaNews przypomina, iż zbrojny zamach na kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w stolicy kraju to jeden z najokrutniejszych aktów przemocy w Iraku od czasu obalenia tam reżymu Saddama Husajna w marcu 2003 r. Został zaplanowały przez dwie grupy młodych terrorystów, powiązane z al-Kaidą.

Wcześnie rano 31 października 2010 roku młodzi terroryści wdarli się do świątyni w czasie niedzielnej Mszy św. i wzięli jako zakładników setki obecnych w niej wiernych. Kiedy policja wtargnęła do budynku, w celu umożliwienia ludziom wyjścia z zasadzki, terroryści rozpoczęli rzeź.. Napastnicy usiłowali zabić jak najwięcej osób. Niektórzy z nich przed zdetonowaniem materiałów wybuchowych, które mieli na sobie, strzelali do obecnych tam dzieci. Wśród 57 zamordowanych osób było dwóch kapłanów, koncelebrujących liturgię.

Przed rozpoczęciem wojny w Iraku, w marcu 2003 r. i okupacji tego kraju przez wojska amerykańskie mieszkało tam około półtora miliona chrześcijan różnych wyznań i obrządków, głównie jednak należących do Kościołów wschodnich. Dziś liczba ich nie przekracza 500 tysięcy, a spadek ten wiąże się głównie z ich masowymi wyjazdami z kraju z powodu niepewnej sytuacji i nieustannych zamachów dokonywanych przez ekstremistów islamskich.

Źródło: AsiaNews.it

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!