Irak: krwawe zamachy bombowe na kościoły chaldejskie

2009-07-13 00:00:00
Irak: krwawe zamachy bombowe na kościoły chaldejskie

Co najmniej cztery osoby zginęły w zamachach bombowych, do jakich doszło w niedzielę, 12 lipca, przed pięcioma chaldejskimi kościołami w kilku dzielnicach Bagdadu. Domowej roboty ładunki wybuchowe zostały umieszczone przed wejściami do świątyń. Był to jeden z największych pojedynczych, skoordynowanych ataków na irackich chrześcijan. Dotąd nikt nie przyznał się do zamachu – donosi dziennik „New York Times”.

Niedzielne ataki bombowe zaczęły się wcześnie rano od wybuchów w pobliżu dwóch świątyń w Wahda oraz dwóch kolejnych kościołów, w dzielnicach: Dora i Gadir – wszystkie we wschodniej części Bagdadu. Rannych zostało tu 11 osób.

Najbardziej krwawy okazał się wybuch samochodu pułapki przed kościołem chaldejskim pw. Maryi Dziewicy w centrum Bagdadu. Wybuch zabił co najmniej czworo chrześcijan i muzułmanów. Eksplozja uszkodziła katolicką świątynię i zniszczyła samochody stojące w pobliżu.

W innym niedzielnym zamachu w Nasiriji na południu kraju o mało nie ucierpiał, jadący w konwoju wojskowym, ambasador USA w Iraku Christopher R. Hill. Podczas przejazdu pojazdu eksplodowała przydrożna bomba. Nikomu nic się nie stało.

Pod koniec czerwca br. rozpoczęła się ewakuacja sił amerykańskich z Iraku. Wielu Irakijczyków obawia się eskalacji przemocy z tego powodu. Szczególnie boją się wyznawcy Chrystusa. Na początku kwietnia br. w Bagdadzie, Kirkuku i Mosulu zamordowano pięciu chrześcijan.

W 28 milionowym Iraku żyje około 750 tysięcy chrześcijan.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.