Irak: masakra w katolickim kościele w Bagdadzie
2010-11-02 00:00:00
Podczas uwalniania zakładników w kościele katolickim obrządku syryjskiego w Bagdadzie zginęły 52 osoby a kilkadziesiąt zostało rannych. W niedzielę wieczorem do świątyni, podczas Mszy św., wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn. Niedługo potem irackie siły bezpieczeństwa wraz z amerykańskimi żołnierzami przeprowadziły szturm na kościół i uwolniły zakładników. – Atak był straszliwy! – powiedział chaldejski biskup Shlemon Warduni komentując masakrę w Bagdadzie.
Wśród ofiar jest dwóch księży, kilkudziesięciu wiernych oraz siedmiu żołnierzy irackich sił bezpieczeństwa. 56 osób zostało rannych. Napastnicy żądali uwolnienia terrorystów z Al-Kaidy znajdujących się w więzieniach. Wcześniej napastnicy próbowali sforsować budynek pobliskiej giełdy, zabijając dwóch ochroniarzy. Wysadzili także samochód-pułapkę i ranili kilka osób.
Jak relacjonował jeden ze świadków, krótko po eksplozji kilku uzbrojonych napastników wdarło się do kościoła. Niektórzy mówią o pięciu, inni o ośmiu terrorystach. Napastnicy spędzili zgromadzonych wiernych do małego pomieszczenia i zatarasowali jego drzwi i okna. Kiedy rozpoczął się atak wszyscy upadli na podłogę.
Do ataku przyznali się członkowie Islamskiego Państwa Iraku, powiązani z terrorystyczną organizacją Al Kaida. Tuż po ataku na stronie internetowej ukazało się ich oświadczenie, w którym domagają się uwolnienia członków Al Kaidy przetrzymywanych w Iraku i Egipcie oraz uwolnienia muzułmańskich dziewcząt, które jak twierdzili są więzione w egipskich klasztorach koptyjskich.
W rozmowie z Radiem Watykańskim chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni powiedział, że po straszliwej masakrze w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego w Bagdadzie przedstawiciele chrześcijańskich Kościołów obrządków syryjskiego, chaldejskiego i ormiańskiego będą domagać się utworzenia w Iraku autonomicznie zarządzanego regionu dla swoich wiernych. Takie terytorium powinno powstać w prowincji Niniwy na północy kraju.
– Modlimy się za ofiary tego straszliwego czynu jak również za jego sprawców. Niech Bóg nawróci ich serca. Atak był straszliwy! Według relacji, koszmar dla zgromadzonych na wieczornej Mszy św. zaczął się po tym jak na ulicy przed świątynią zdetonowano bombę przymocowaną magnesem do jednego z samochodów – powiedział bp Warduni.
Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi poinformował, że Stolica Apostolska z uwagą i troską śledzi przebieg wypadków w Bagdadzie. – To pokazuje jak ciężkie jest położenie chrześcijan w tym regionie. Chrześcijanie żyją w sytuacji wielkiej niepewności i okazujemy im naszą solidarność – powiedział ks. Lombardi.
– Modlę się za ofiary tej absurdalnej przemocy – zapewnił Benedykt XVI podczas poniedziałkowej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. – Wczoraj wieczorem w niezwykle poważnym ataku w katedrze obrządku syryjskiego w Bagdadzie dziesiątki osób straciło życie i odniosło rany. Byli wśród nich dwaj kapłani i wierni zgromadzeni na niedzielnej Mszy św. Modlę się za ofiary tej absurdalnej przemocy, tym bardziej okrutnej, że wymierzonej w bezbronne osoby zgromadzone w Domu Bożym, który jest domem miłości i pojednania – powiedział papież po modlitwie Anioł Pański. Wyraził „serdeczną bliskość względem wspólnoty chrześcijańskiej, która raz jeszcze stała się przedmiotem ataku”.
– Zachęcam duszpasterzy i wiernych, by byli mocni i wyrwali w nadziei. W obliczu przypadków brutalnej przemocy, która nadal zasmuca ludy Bliskiego Wschodu ponawiam dramatyczny apel o pokój: jest on darem Boga, ale jest również wynikiem wysiłków ludzi dobrej woli, instytucji krajowych i międzynarodowych. Niech wszyscy łączą swe siły, aby zakończyła się wszelka przemoc – powiedział Ojciec Święty.
Od wielu lat chrześcijanie w Iraku stale są celem aktów przemocy. Po upadku reżimu Saddama Husajna w marcu 2003 r. w Iraku zginęło ok. 2 tys. chrześcijan. Tylko w okresie od 27 lutego do 1 marca br. z powodu ataków antychrześcijańskich drugie co do wielkości miasto Iraku - Mosul opuściło 870 rodzin, łącznie ok. 4,4 tys. osób. W październiku 2008 r. w wyniku zamieszek z miasta uciekło 12 tys. wyznawców Chrystusa.
40% irackich uciekinierów, których liczbę szacuje się na 1,6 mln osób, to chrześcijanie. 44% migrantów znalazło schronienie przede wszystkim w Syrii, pozostali w Jordanii, Turcji i w krajach Zachodu. Wielu z niech przebywa w Szwecji i Australii.
Jeszcze w 1987 r. w Iraku żyło 1,4 mln chrześcijan, w 2003 r. było ich 1,2 mln a w 2009 r. już tylko 600 tys. Obecnie kraj ten liczy 27,5 mln mieszkańców, z których 97% wyznaje islam (65% szyitów i 35% sunnitów), 3% proc. to chrześcijanie i wyznawcy innych mniejszości religijnych.
Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!