Irak: mordowanie chrześcijan przemyślaną polityką islamistów
2008-10-08 00:00:00
Kolejnych trzech chrześcijan zamordowali 7 października w Mosulu islamscy fundamentaliści – podała agencja AsiaNews. Amjad Hadi Petros z synem zostali zabici podczas pracy. Tego samego dnia uzbrojona grupa wtargnęła do apteki i zamordowała sprzedawcę. W opinii AsiaNews terroryści chcą zmusić chrześcijan do zrezygnowania z wszelkiej działalności gospodarczej i opuszczenia tej części Iraku.
Włoska agencja na tle podobnych przypadków, które miały miejsce w ostatnich dniach w Mosulu, mówi o „systematycznym prześladowaniu”. Zwraca uwagę, że fundamentaliści atakują konkretną część społeczności chrześcijańskiej: właścicieli sklepów i handlowców. Wyraźnym celem tych ataków jest wykorzenienie chrześcijaństwa z tych ziem i zmuszenie tamtejszych wiernych do ucieczki. 6 października ich ofiarą padł żyjący tam z handlu 25-letni Ziad Kamal, niepełnosprawny. Dwa dni wcześniej w brutalny sposób zginęli 40-letni Hazim Thomaso Youssif przed swym sklepem odzieżowym i 15-letni Ivan Nuwya na progu swego domu, naprzeciw meczetu Alzhara.
Anonimowe źródło AsiaNews zapewnia, że wszystkich tych zbrodni dokonano na tle religijnym. Są one wymierzone zawsze w chrześcijan, których jedynym pragnieniem jest "żyć w spokoju", w rzeczywistości zaś padają oni ofiarami zamierzonych egzekucji z powodu swej wiary. Jednocześnie miejscowe środki przekazu, podobnie jak wspólnota międzynarodowa, „milczą na temat męczenników” w Mosulu i całym Iraku, mówiąc jedynie o „fasadowej solidarności”, ale za tymi słowami nie idzie żadna konkretna pomoc.
Dzisiaj chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako wystosował apel do chrześcijan z Mosulu, którzy opuszczają miasto w wyniku zamachów i ataków w ostatnich dniach. Hierarcha, który przewodniczy Komitetowi Biskupów Irackich ds. Dialogu Międzyreligijnego, przypomniał, że dotychczas Mosul był przykładem cywilizacji, braterstwa i pokojowego współistnienia ludzi różnych religii i narodów. Dlatego jego mieszkańcy nie powinni ulec tym, którzy łamią prawa spokojnych i praworządnych obywateli. "Jest to także pogwałcenie jedności narodowej, będącej zasadniczym czynnikiem przede wszystkim w tym okresie, gdy nasz kraj jest okupowany" – napisał arcybiskup.
Podkreślił, że chrześcijanie w Iraku są pochodzenia miejscowego i nie zrobili niczego, co by usprawiedliwiało obecne wydarzenia, a jedyne, czego pragną, to godnego i pokojowego życia. Zapewnił, że chcą oni współpracować ze wszystkimi w celu tworzenia stabilności dla dobra kraju i jego obywateli i zawsze to czynili w ciągu historii. "Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby porzucili te ataki i zachowali obecność chrześcijan w tym historycznym mieście. Prorok Mahomet zalecał «dobre sąsiedztwo». Życzenie to jest nadal ważne i dotyczy wszystkich muzułmanów" – przypomniał arcybiskup Kirkuku.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.