Irak: nasilają się prześladowania chrześcijan
2008-10-14 00:00:00
W Mosulu zamordowano kolejnego wyznawcę Chrystusa. Do zdarzenia doszło w niedzielę 12 października. Ofiarą jest właściciel sklepu muzycznego, którego zastrzelili nieznani napastnicy.
Zabójcy wtargnęli do sklepu, zabijając na miejscu mężczyznę i raniąc jego kuzyna – wynika z nieoficjalnych informacji policji, na które powołuje się agencja Associated Press.
Ze strachu przed atakami ze strony fundamentalistów islamskich chrześcijanie masowo opuszczają to północnoirackie miasto. Ostatnio około tysiąca rodzin uciekło do okolicznych małych miejscowości, gdzie schronili się w szkołach, kościołach i klasztorach - poinformował gubernator prowincji Niniwa, Duraid M. Kashmula.
Odpowiedzialnością za falę przemocy wobec chrześcijan obarczył członków terrorystycznej organizacji Al Kaida. Irackie ministerstwo spraw wewnętrznych - wprawdzie późno, bo dopiero 12 października wieczorem – skierowało 900 policjantów do Mosulu, gdzie mają chronić dzielnicę chrześcijańską oraz kościoły.
- Do Mosulu wysłano dwie brygady po 440 policjantów każda - powiedział rzecznik irackiego MSW Abdelkarim Khalaf. Zapewnił, że wobec tamtejszych kościołów zastosowano najwyższe środki bezpieczeństwa. Działają już liczne posterunki kontrolne, na których policjanci sprawdzają wszystkie samochody.
Ze względu na wiarę zamordowano w ostatnich dniach w Mosulu 11 chrześcijan - poinformował gubernator Kashmula. Dodał, że w sobotę 11 października w dzielnicy Sukkar w północnej części Mosulu wysadzono w powietrze trzy domy należące do chrześcijan. Informacje rzecznika potwierdził w wywiadzie telewizyjnym chrześcijański poseł Unadim Kanna. Zwrócił uwagę, że terror opanował zwłaszcza wschodnią część miasta. Jednocześnie podkreślił, że fala ucieczek z Mosulu „podgrzewana” jest przez ludzi, mających powiązania ze służbami bezpieczeństwa. Kanna podkreślił, że nie zamierza nikogo oskarżać, ale ludzie, którzy „stukali do drzwi chrześcijan i wykrzykiwali pogróżki, musieli mieć powiązania »z górą«”. Zaapelował do prezydenta oraz premiera o poczucie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa rodzin chrześcijańskich oraz umożliwienie im powrotu do domów.
„Assyrian International News Agency” (AINA) przytoczyła przykład szewca, 45-letniego chrześcijanina Bashira Azoza, który w sobotę musiał opuścić Mosul, gdyż islamscy terroryści powiedzieli jego sąsiadowi, że albo wyjedzie, albo czeka go śmierć. - Gdzie więc jest rząd, gdzie są siły bezpieczeństwa, jeśli dzień w dzień powtarzają się takie zbrodnie? – pytał chrześcijanin z Mosulu. Według AINA, w ubiegłym tygodniu do wielu kościołów w Mosulu wdarły się grupki islamskich terrorystów żądając, aby w ciągu kilku minut wierni opuścili świątynie, raz na zawsze je pozamykali i już nigdy do nich nie wracali.
O tym, że w Mosulu prowadzona jest „kampania likwidacji” chrześcijan mówił też chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako. Hierarcha zaapelował do premiera Nuri Al-Maliki o zagwarantowanie bezpieczeństwa mniejszościom religijnym. Podkreślił, że premier wiele obiecywał, ale dotychczas nic z tego nie spełnił. „Potrzebne nam są rozwiązania, a nie obietnice” - stwierdził abp Sako. Jednocześnie zaapelował do amerykańskich wojsk okupacyjnych, aby i one wypełniały swój obowiązek ochrony mniejszości.
Abp Sako podkreślił, że chrześcijanie nie mają swoich jednostek bojowych i takich nie chcą nawet mieć, „ponieważ jeszcze bardziej skomplikowałoby to sytuację”. Zdaniem hierarchy, swoimi atakami terroryści albo chcą wyrzucić chrześcijan z kraju albo „realizują określone projekty polityczne”.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.