Irak: nasilają się prześladowania chrześcijan
2008-10-14 00:00:00

W Mosulu zamordowano kolejnego wyznawcę Chrystusa. Do zdarzenia doszło w niedzielę 12 października. Ofiarą jest właściciel sklepu muzycznego, którego zastrzelili nieznani napastnicy.
Zabójcy wtargnęli do sklepu, zabijając na miejscu mężczyznę i raniąc jego kuzyna – wynika z nieoficjalnych informacji policji, na które powołuje się agencja Associated Press.
Ze strachu przed atakami ze strony fundamentalistów islamskich chrześcijanie masowo opuszczają to północnoirackie miasto. Ostatnio około tysiąca rodzin uciekło do okolicznych małych miejscowości, gdzie schronili się w szkołach, kościołach i klasztorach - poinformował gubernator prowincji Niniwa, Duraid M. Kashmula.
Odpowiedzialnością za falę przemocy wobec chrześcijan obarczył członków terrorystycznej organizacji Al Kaida. Irackie ministerstwo spraw wewnętrznych - wprawdzie późno, bo dopiero 12 października wieczorem – skierowało 900 policjantów do Mosulu, gdzie mają chronić dzielnicę chrześcijańską oraz kościoły.
- Do Mosulu wysłano dwie brygady po 440 policjantów każda - powiedział rzecznik irackiego MSW Abdelkarim Khalaf. Zapewnił, że wobec tamtejszych kościołów zastosowano najwyższe środki bezpieczeństwa. Działają już liczne posterunki kontrolne, na których policjanci sprawdzają wszystkie samochody.
Ze względu na wiarę zamordowano w ostatnich dniach w Mosulu 11 chrześcijan - poinformował gubernator Kashmula. Dodał, że w sobotę 11 października w dzielnicy Sukkar w północnej części Mosulu wysadzono w powietrze trzy domy należące do chrześcijan. Informacje rzecznika potwierdził w wywiadzie telewizyjnym chrześcijański poseł Unadim Kanna. Zwrócił uwagę, że terror opanował zwłaszcza wschodnią część miasta. Jednocześnie podkreślił, że fala ucieczek z Mosulu „podgrzewana” jest przez ludzi, mających powiązania ze służbami bezpieczeństwa. Kanna podkreślił, że nie zamierza nikogo oskarżać, ale ludzie, którzy „stukali do drzwi chrześcijan i wykrzykiwali pogróżki, musieli mieć powiązania »z górą«”. Zaapelował do prezydenta oraz premiera o poczucie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa rodzin chrześcijańskich oraz umożliwienie im powrotu do domów.
„Assyrian International News Agency” (AINA) przytoczyła przykład szewca, 45-letniego chrześcijanina Bashira Azoza, który w sobotę musiał opuścić Mosul, gdyż islamscy terroryści powiedzieli jego sąsiadowi, że albo wyjedzie, albo czeka go śmierć. - Gdzie więc jest rząd, gdzie są siły bezpieczeństwa, jeśli dzień w dzień powtarzają się takie zbrodnie? – pytał chrześcijanin z Mosulu. Według AINA, w ubiegłym tygodniu do wielu kościołów w Mosulu wdarły się grupki islamskich terrorystów żądając, aby w ciągu kilku minut wierni opuścili świątynie, raz na zawsze je pozamykali i już nigdy do nich nie wracali.
O tym, że w Mosulu prowadzona jest „kampania likwidacji” chrześcijan mówił też chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako. Hierarcha zaapelował do premiera Nuri Al-Maliki o zagwarantowanie bezpieczeństwa mniejszościom religijnym. Podkreślił, że premier wiele obiecywał, ale dotychczas nic z tego nie spełnił. „Potrzebne nam są rozwiązania, a nie obietnice” - stwierdził abp Sako. Jednocześnie zaapelował do amerykańskich wojsk okupacyjnych, aby i one wypełniały swój obowiązek ochrony mniejszości.
Abp Sako podkreślił, że chrześcijanie nie mają swoich jednostek bojowych i takich nie chcą nawet mieć, „ponieważ jeszcze bardziej skomplikowałoby to sytuację”. Zdaniem hierarchy, swoimi atakami terroryści albo chcą wyrzucić chrześcijan z kraju albo „realizują określone projekty polityczne”.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.