Irak: prześladowani chrześcijanie marzą o emigracji
2008-10-06 00:00:00
Iraccy chrześcijanie żyją nadal w atmosferze paniki. Ofiarą zamachu, którego sprawcami byli najprawdopodobniej fundamentaliści islamscy padło w sobotę w Mosulu dwóch kolejnych chrześcijan 40-letni właściciel sklepu i 15-letni chłopiec.
Zdaniem agencji „Asianews” wśród chrześcijan mieszkujących w leżącym na północy kraju Mosulu panuje klimat paniki. Mają poczucie, że media milczą o masakrze, której stali się ofiarą, a ich miasto stało się symbolem ich tragedii.
Pomimo walki z terroryzmem nie widać oznak poprawy. W tym kontekście przypomniano, że w minionym roku zamordowano w Iraku 47 chrześcijan, z czego 13 w Mosulu. Ataki na chrześcijan kontynuowano w roku bieżącym. 13 marca br. nieopodal tego miasta znaleziono ciało uprowadzonego arcybiskupa obrządku chaldejskiego, Paulosa Faradża Rahho. Na przełomie sierpnia i września ofiarą fundamentalistów padli kolejni chrześcijanie.
Nic więc dziwnego, że największym marzeniem irackich chrześcijan stała się emigracja o czym ostatnio mówił łaciński arcybiskup Bagdadu abp Jean Benjamin Sleiman. Według posiadanych przez niego danych, od 2003 r. liczba chrześcijan w tym kraju zmalała z miliona do 400 tys.
Emigracja chrześcijan to zatem nie przypadek; zachęcają ich do tego sami muzułmanie. – Otwarcie cieszą się z tego, że na północy kraju z pomocą zagranicznych organizacji charytatywnych budujemy domy dla przesiedleńców z Bagdadu, bo wiedzą, że my i tak stąd kiedyś wyjedziemy. Choć większość nie ma realnych szans na wyjazd z Iraku, wszyscy o tym marzą – powiedział łaciński arcybiskup Bagdadu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.