Irak: rok 2010 był dla chrześcijan najtragiczniejszy od lat

2011-07-19 00:00:00
Irak: rok 2010 był dla chrześcijan najtragiczniejszy od lat


Miniony rok był wyjątkowo krwawy dla wyznawców Chrystusa w Iraku. Według działającej w tym kraju organizacji „Hammurabi”, zajmującej się obroną praw człowieka, w 2010 r., w kraju nad Tygrysem i Eufratem zostało zabitych 92 chrześcijan, a 47 odniosło rany.

Liczba zamordowanych chrześcijan jest największa od ostatnich kilku lat. Wielu innych w obawie o utratę życia uciekło z rodzinnych miast – donosi Radio Watykańskie.

W sumie od 2003 do 2010 r. zginęło w Iraku 822 wyznawców Chrystusa. Spośród nich 622 zostało zabitych wprost ze względu na przynależność do mniejszości chrześcijańskiej. Zatrważa fakt, że pośród ofiar ubiegłorocznych represji jest 33 dzieci.

Dyrektor organizacji „Hammurabi” William Warda w rozmowie z Agencją Asia News zwrócił uwagę, że ataki na chrześcijaństwo przybierają nie tylko formę przemocy fizycznej skierowanej wobec ludzi. Niszczone są też kościoły i inne obiekty sakralne. W samym Bagdadzie w wyniku zamachów zniszczono dwie świątynie.

Na przekór jednak fali przemocy w irackich wspólnotach chrześcijańskich dostrzec można oznaki pewnej witalności. Kilka dni temu w mieście Kirkuk oddano do użytku kościół, pierwszy od 2003 r. Plac na jego budowę przekazał rząd iracki przy współudziale prezydenta Dżalala Talabaniego.

W tym kontekście agencja Asia News spekuluje nawet na temat możliwości złożenia wizyty w Iraku przez Benedykta XVI. Ojciec Święty miałby odwiedzić Ur Chaldejskie, czyli miejsce narodzin Abrahama. W Roku Jubileuszowym 2000 miał się tam udać Jan Paweł II, ale okazało się to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: Radio Watykańskie

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.