Irak: rok temu czterech chaldejskich duchownych zginęło śmiercią męczeńską
2008-06-04 00:00:00
Ks. Ragheed Ganni, duchowny Kościoła chaldejskiego w Iraku, którego rok temu zamordowali terroryści, poniósł śmierć, bo nie bał się wyznawać wiary – twierdzą świadkowie. W rocznicę tragicznych wydarzeń, gdy od kul irackich rebeliantów wraz z kapłanem zginęło trzech subdiakonów, w północnej części Iraku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiarę męczenników – donosi agencja AsiaNews.
Wdowa po jednym z zamordowanych diakonów, Bayan Adam Bella – obecnie mieszkająca wraz ze swą czwórką osieroconych dzieci w Syrii – była bezpośrednim świadkiem męczeństwa duchownych. Teraz opowiada o szczegółach tamtego zdarzenia.
Wczesnym popołudniem 3 czerwca 2007 r. ks. Ganni i jego trzej subdiakoni – Basman Yoysef Daud, Walid Hanna Iso i Gassan Isam Bidawed – uczestniczyli we Mszy św. w parafii pw. Ducha Świętego. Po nabożeństwie wszyscy wsiedli do samochodów. Była z nimi Bayan, żona chaldejskiego diakona Isho. Razem z mężem i innym diakonem jechali za samochodem, w którym był ks. Ganni i diakon Daud. Od czasu, gdy kapłanowi zaczęto grozić, duchowni wszędzie poruszali się w grupie. W pewnym momencie samochody zatrzymali uzbrojeni mężczyźni. "Ks. Ragheed mógł uciec, ale nie chciał, bo wiedział, że to jego szukają. Kazali nam wysiąść, a mi odejść" – opowiada wdowa.
Jeden z zabójców miał krzyknąć do kapłana: "Mówiłem ci, żebyś zamknął kościół. Dlaczego tego nie zrobiłeś? Dlaczego wciąż tu jesteś?” Ksiądz odpowiedział. "Jak mógłbym zamknąć dom Boży?". Wtedy terroryści powalili mężczyzn na ziemię. "Ksiądz zdążył tylko dać mi znak głową, bym uciekała. Potem otworzyli ogień i zabili wszystkich czterech" – wspomina kobieta, która jak dotąd bezskutecznie stara się o azyl polityczny poprzez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).
Ks. Ragheed Ganni urodził się w Mosulu w 1972 r. Ukończył studia inżynierskie na miejscowej uczelni, po czym wyjechał do Rzymu, gdzie studiował teologię w Kolegium Irlandzkim i na Papieskim Uniwersytecie Angelicum, na którym otrzymał dyplom z teologii ekumenicznej.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.