Irak: rok temu czterech chaldejskich duchownych zginęło śmiercią męczeńską

2008-06-04 00:00:00

Ks. Ragheed Ganni, duchowny Kościoła chaldejskiego w Iraku, którego rok temu zamordowali terroryści, poniósł śmierć, bo nie bał się wyznawać wiary – twierdzą świadkowie. W rocznicę tragicznych wydarzeń, gdy od kul irackich rebeliantów wraz z kapłanem zginęło trzech subdiakonów, w północnej części Iraku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiarę męczenników – donosi agencja AsiaNews.

Wdowa po jednym z zamordowanych diakonów, Bayan Adam Bella – obecnie mieszkająca wraz ze swą czwórką osieroconych dzieci w Syrii – była bezpośrednim świadkiem męczeństwa duchownych. Teraz opowiada o szczegółach tamtego zdarzenia.

Wczesnym popołudniem 3 czerwca 2007 r. ks. Ganni i jego trzej subdiakoni – Basman Yoysef Daud, Walid Hanna Iso i Gassan Isam Bidawed – uczestniczyli we Mszy św. w parafii pw. Ducha Świętego. Po nabożeństwie wszyscy wsiedli do samochodów. Była z nimi Bayan, żona chaldejskiego diakona Isho. Razem z mężem i innym diakonem jechali za samochodem, w którym był ks. Ganni i diakon Daud. Od czasu, gdy kapłanowi zaczęto grozić, duchowni wszędzie poruszali się w grupie. W pewnym momencie samochody zatrzymali uzbrojeni mężczyźni. "Ks. Ragheed mógł uciec, ale nie chciał, bo wiedział, że to jego szukają. Kazali nam wysiąść, a mi odejść" – opowiada wdowa.

Jeden z zabójców miał krzyknąć do kapłana: "Mówiłem ci, żebyś zamknął kościół. Dlaczego tego nie zrobiłeś? Dlaczego wciąż tu jesteś?” Ksiądz odpowiedział. "Jak mógłbym zamknąć dom Boży?". Wtedy terroryści powalili mężczyzn na ziemię. "Ksiądz zdążył tylko dać mi znak głową, bym uciekała. Potem otworzyli ogień i zabili wszystkich czterech" – wspomina kobieta, która jak dotąd bezskutecznie stara się o azyl polityczny poprzez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Ks. Ragheed Ganni urodził się w Mosulu w 1972 r. Ukończył studia inżynierskie na miejscowej uczelni, po czym wyjechał do Rzymu, gdzie studiował teologię w Kolegium Irlandzkim i na Papieskim Uniwersytecie Angelicum, na którym otrzymał dyplom z teologii ekumenicznej.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.