Irak: uprowadzono chaldejskiego abpa Mosulu

2008-03-03 00:00:00
Irak: uprowadzono chaldejskiego abpa Mosulu

Chaldejski arcybiskup Mosulu Paulos Faraj Raho został porwany w piątek wieczorem, tuż po odprawieniu Drogi Krzyżowej w kościele Ducha Świętego w tym mieście. Zamordowano przy tym trzy osoby, które jechały razem z nim samochodem, w tym kierowcę duchownego. Porywacze nawiązali już kontakt z kurią Kościoła chaldejskiego i przedstawili swoje żądania.

Biskup jest w rękach terrorystów, ale nie wiemy, jaki jest stan jego zdrowia. Trzy osoby, które siedziały z nim w samochodzie, w tym kierowca, zostały zabite – ujawnił w rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews abp Rabban al Qas z Arbilu, który dowiedział się o całym zdarzeniu wprost z Mosulu. Duchowny apeluje o modlitwę w „tym strasznym momencie dla naszego Kościoła”.

Porwanie abp. Rahho nie jest pierwszym aktem przemocy wymierzonym w jego osobę – podkreśla ks. Krzysztof Nitkiewicz. Podsekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. 7 grudnia 2004 r., podczas ataku terrorystycznego, zniszczono niemal doszczętnie jego rezydencję i kurię arcybiskupią.

Ks. Nitkiewicz zauważył, że od tamtego czasu chrześcijanie z Mosulu, tzn. biblijnej Niniwy, wielokrotnie doświadczali różnych form przemocy. Przypomniał zabójstwo ks. Ragheeda Aziza Ganniego i towarzyszących mu trzech subdiakonów oraz zabójstwa wiernych, którzy zmuszeni są skądinąd do zachowywania prawa islamskiego. W tym samym okresie porwano arcybiskupa syrokatolickiego Mosulu, Casmoussę oraz kilku księży, na szczęście później uwolnionych.

1 marca w Karamles odbył się pogrzeb kierowcy i dwóch ochroniarzy abp. Rahho zamordowanych w czasie porwania. Agencje podkreślają, że każdy z nich osierocił troje dzieci.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.