Irak: w Mosulu muzułmanie zastrzelili dwie chrześcijanki
2008-11-12 00:00:00
Dwie kolejne chrześcijanki zastrzelono 12 listopada w Mosulu na północy Iraku. Tylko od początku października zginęło tam przynajmniej kilkunastu chrześcijan, a z miasta uciekło już ponad 13 tys. wyznawców Chrystusa.
Jedna z kobiet stała na ulicy przed swoim domem. Zamachowcy zabili ją, po czym wtargnęli do środka, zamordowali jej siostrę i poważnie postrzelili matkę. Uciekając, podłożyli w domu bombę, której wybuch zranił trzech przybyłych na miejsce policjantów.
„Macie 24 godziny na opuszczenie domu. Jeśli tego nie zrobicie, czeka was śmierć – sprawiedliwa kara, którą nasza muzułmańska religia przewiduje dla tych, co tak jak wy, oddają cześć krzyżowi” – ulotki z ostrzeżeniem tej treści znajdują w swoich domach chrześcijanie w Mosulu. Poinformował o tym 24 października w Genewie rzecznik Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) Ron Redmond.
– Tylko w październiku w Mosulu 2,5 tys. rodzin zmuszonych zostało do ucieczki. Zabito 14 osób i zniszczono 3 domy – powiedział chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni. Jednocześnie zaznaczył, że niektóre fakty budzą nadzieję na przyszłość. Np. dzięki interwencji armii i policji sytuacja w mieście znacznie się poprawiła, a do swoich domów powróciło już 500 rodzin.
Mosul jest jednym z najbardziej zróżnicowanych religijnie miast w Iraku. Chrześcijan przed rozpoczęciem prześladowań było tam 25 tys., a największymi grupami są muzułmańscy Kurdowie i Arabowie, którzy walczą ze sobą o przejęcie kontroli nad miastem.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.