Przed kościołem Matki Boskiej Fatimskiej w Mosulu na północy Iraku wybuchł 13 lipca rano samochód pułapka. Atak łączy się z serią niedzielnych zamachów w Bagdadzie. W eksplozjach przed siedmioma kościołami chaldejskimi zginęły tam 4 osoby, a przynajmniej 32 zostały ranne.
Wczorajszy wybuch nie pociągnął prawdopodobnie za sobą ofiar. Wiadomo, że kościół Matki Boskiej Fatimskiej został w dużej mierze zniszczony, ucierpiał również stojący obok szyicki meczet. Żadna z organizacji nie wzięła dotychczas odpowiedzialności za zamachy.
Chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu Shlemon Warduni nie ma wątpliwości, że wszystkie ataki wiążą się ze sobą i zostały wcześniej dobrze przemyślane. Hierarcha wyraził niepokój, że zamachy przyczynią się do nowej fali emigracji chrześcijan z kraju. Wezwał również światowych polityków do „otrząśnięcia się z apatii” i działań na rzecz pokoju.
Według źródeł AsiaNews, wiele kościołów i klasztorów w kraju otrzymało listy zawierające groźby ataków. Warunki bezpieczeństwa w Iraku znacznie się pogorszyły od czasu, gdy dwa tygodnia temu z ulic miast zniknęli amerykańscy żołnierze. W ramach ewakuacji sił Stanów Zjednoczonych wycofali się oni do 13 baz rozmieszczonych na terenie kraju.
Jak podała agencja MISNA, od początku amerykańskiej inwazji w 2003 r. liczba chrześcijan w liczącym ok. 28 mln mieszkańców Iraku spadła z 1,7 mln do ok. 500 tys. W obawie przed prześladowaniami wyznawcy Chrystusa masowo uciekają do innych państw.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.