Iran: nowy kodeks karny zagrożeniem dla chrześcijan

2008-10-15 00:00:00
Iran: nowy kodeks karny zagrożeniem dla chrześcijan

W irańskim parlamencie trwają prace nad nowym kodeksem karnym, który po wejściu w życie będzie poważnym zagrożeniem dla chrześcijan. Jedną z pierwszych jego ofiar może być Ramitn Soodmand, aresztowany najprawdopodobniej z powodu wiary w Chrystusa. O obawach o jego życie opowiada na łamach brytyjskiego „Telegraph”, siostra prześladowanego Irańczyka, Rashin. Mieszkająca w Londynie kobieta zwraca uwagę, że projekt nowego irańskiego kodeksu karnego gwałci prawo człowieka do religijnej wolności.

Ojciec rodzeństwa, Hossein Soodmand, został 18 lat temu powieszony za to, że przeszedł na chrześcijaństwo. Mężczyzna był ostatnią ofiarą surowego prawa pozwalającego irańskim sędziom stosować reguły szariatu w niektórych sprawach i karać apostazję śmiercią. Jednak latem tego roku irański parlament przytłaczającą większością przegłosował po raz pierwszy projekt nowego kodeksu karnego autorstwa rządu. Przewiduje on karę śmierci za odejście od islamu. Śmierć groziłaby mężczyznom, natomiast kobiety porzucające islamską wiarę karane mają być długoletnim więzieniem. Do wejścia w życia nowego prawa potrzebne jest jeszcze jedno głosowanie w parlamencie i podpis ajatollaha. Może to się stać w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Mimo że kodeks karny jest sprzeczny nawet z konstytucją irańską, nikt z krajowej opozycji dotąd nie zaprotestował przeciwko nowym przepisom. Zrobiła to jedynie Unia Europejska, podnosząc, że kodeks narusza prawo człowieka do religijnej wolności.

29-letnia Rashin Soodmand wciąż pamięta to, co spotkało jej ojca. Przeszedł on na chrześcijaństwo w 1960 roku. Miał wówczas 13 lat. 30 lat później z tego powodu został stracony w majestacie prawa.

W sierpniu br. do więzienia trafił brat irańskiej chrześcijanki. Dotąd nie postawiono mu zarzutów, jednak zatrzymanie miało związek z tym, że jest on wyznawcą Chrystusa. Irańska imigrantka boi się, że Ramtin będzie pierwszą ofiara nowego kodeksu karnego. – Boję się o niego. I chociaż mój brat nie jest apostatą, ponieważ nigdy nie był muzułmaninem – ojciec wychowywał nas jako chrześcijan – nie sadzę, by był bezpieczny. Oni zakładają, że skoro jesteś Irańczykiem, musisz być muzułmaninem – wyjaśnia.

Rashin miała 14 lat, gdy aresztowano jej ojca. Potem policja ds. religijnych w Iranie wypuściła go, po czym ponownie aresztowała. Zarzucono mu odejście od islamu. Mógł się wyprzeć wiary w Chrystusa, ale odmówił. 2 tygodnie później zakończył życie na szubienicy.

Od tego czasu życie dla dyskryminowanej i pozbawionej głównego żywiciela rodziny stało się szczególnie trudne. Pomagały jej m.in. chrześcijańskie wspólnoty w Iranie. Rashin udało się w końcu opuścić ojczyznę. W Niemczech złożyła wniosek o azyl. W Wielkiej Brytanii założyła rodzinę.

Rashin uważa, że nowe prawo będzie stosowane arbitralnie w stosunku do wybranych ludzi. Kara śmierci, jaka ich spotka, ma działać na zasadzie przestrogi. – Nie wiemy, co się stanie. Wiemy tylko, że jeśli zechcą go zabić, zrobią to – dodała rozmówczyni brytyjskiego dziennika.

Wprowadzenie nowego kodeksu popiera prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.