Iran: nowy kodeks karny zagrożeniem dla chrześcijan

2008-10-15 00:00:00
Iran: nowy kodeks karny zagrożeniem dla chrześcijan

W irańskim parlamencie trwają prace nad nowym kodeksem karnym, który po wejściu w życie będzie poważnym zagrożeniem dla chrześcijan. Jedną z pierwszych jego ofiar może być Ramitn Soodmand, aresztowany najprawdopodobniej z powodu wiary w Chrystusa. O obawach o jego życie opowiada na łamach brytyjskiego „Telegraph”, siostra prześladowanego Irańczyka, Rashin. Mieszkająca w Londynie kobieta zwraca uwagę, że projekt nowego irańskiego kodeksu karnego gwałci prawo człowieka do religijnej wolności.

Ojciec rodzeństwa, Hossein Soodmand, został 18 lat temu powieszony za to, że przeszedł na chrześcijaństwo. Mężczyzna był ostatnią ofiarą surowego prawa pozwalającego irańskim sędziom stosować reguły szariatu w niektórych sprawach i karać apostazję śmiercią. Jednak latem tego roku irański parlament przytłaczającą większością przegłosował po raz pierwszy projekt nowego kodeksu karnego autorstwa rządu. Przewiduje on karę śmierci za odejście od islamu. Śmierć groziłaby mężczyznom, natomiast kobiety porzucające islamską wiarę karane mają być długoletnim więzieniem. Do wejścia w życia nowego prawa potrzebne jest jeszcze jedno głosowanie w parlamencie i podpis ajatollaha. Może to się stać w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Mimo że kodeks karny jest sprzeczny nawet z konstytucją irańską, nikt z krajowej opozycji dotąd nie zaprotestował przeciwko nowym przepisom. Zrobiła to jedynie Unia Europejska, podnosząc, że kodeks narusza prawo człowieka do religijnej wolności.

29-letnia Rashin Soodmand wciąż pamięta to, co spotkało jej ojca. Przeszedł on na chrześcijaństwo w 1960 roku. Miał wówczas 13 lat. 30 lat później z tego powodu został stracony w majestacie prawa.

W sierpniu br. do więzienia trafił brat irańskiej chrześcijanki. Dotąd nie postawiono mu zarzutów, jednak zatrzymanie miało związek z tym, że jest on wyznawcą Chrystusa. Irańska imigrantka boi się, że Ramtin będzie pierwszą ofiara nowego kodeksu karnego. – Boję się o niego. I chociaż mój brat nie jest apostatą, ponieważ nigdy nie był muzułmaninem – ojciec wychowywał nas jako chrześcijan – nie sadzę, by był bezpieczny. Oni zakładają, że skoro jesteś Irańczykiem, musisz być muzułmaninem – wyjaśnia.

Rashin miała 14 lat, gdy aresztowano jej ojca. Potem policja ds. religijnych w Iranie wypuściła go, po czym ponownie aresztowała. Zarzucono mu odejście od islamu. Mógł się wyprzeć wiary w Chrystusa, ale odmówił. 2 tygodnie później zakończył życie na szubienicy.

Od tego czasu życie dla dyskryminowanej i pozbawionej głównego żywiciela rodziny stało się szczególnie trudne. Pomagały jej m.in. chrześcijańskie wspólnoty w Iranie. Rashin udało się w końcu opuścić ojczyznę. W Niemczech złożyła wniosek o azyl. W Wielkiej Brytanii założyła rodzinę.

Rashin uważa, że nowe prawo będzie stosowane arbitralnie w stosunku do wybranych ludzi. Kara śmierci, jaka ich spotka, ma działać na zasadzie przestrogi. – Nie wiemy, co się stanie. Wiemy tylko, że jeśli zechcą go zabić, zrobią to – dodała rozmówczyni brytyjskiego dziennika.

Wprowadzenie nowego kodeksu popiera prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.