Irańscy naukowcy: aż o 193 proc. wzrasta ryzyko raka piersi po przebytej aborcji

2010-10-15 00:00:00
Irańscy naukowcy: aż o 193 proc. wzrasta ryzyko raka piersi po przebytej aborcji

Irańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, w których po raz kolejny potwierdzono, to co było wiadome od dawna: ryzyko wystąpienia raka piersi znacznie się podnosi, gdy wcześniej dokona się aborcji.

Według irańskich naukowców, kobiety które raz dokonały aborcji są aż o 193 proc. bardziej zagrożone wystąpieniem raka piersi w porównaniu z kobietami, które nigdy nie uśmierciły swojego dziecka poczętego. Choć wyniki znane były już 3 kwietnia 2010 r., to dopiero teraz podano je do publicznej wiadomości.

Badania przeprowadzili dwaj naukowcy Hajian-Tilaki K.O. i Kaveh-Ahangar T z Bobol University of Medical Sciences. Dowiedli oni, że aborcja w znacznym stopniu przyczynia się do pojawienia się raka piersi w późniejszym okresie życia kobiety. Równie niepokojące jest zachodzenie w pierwszą ciążę w wieku starszym. Ryzyko zachorowania na nowotwór zwiększa się wówczas aż o 310 proc. Potwierdzono także, że wśród kobiet, które urodziły pięcioro i więcej dzieci, ryzyko takie znacznie spada i wynosi mniej niż 50 proc. 

Wyniki irańskich naukowców ukazały się tuż po opublikowaniu wyników uczonych ze Sri Lanki, którzy również dowiedli, że ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta znacznie, gdy kobieta dokona wcześniejszej aborcji.

Badania o podobnym charakterze przeprowadzono w USA. Malintha De Silva wraz z kolegami z uniwersytetu stanowego w Kolorado dowiodła, że ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta wskutek przebytej wcześniej aborcji lub stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

Źródło: LifeNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!