Irańska bomba atomowa - już za rok?
2012-02-16 00:00:00

Iran wchodzi w nową fazę programu nuklearnego. Prezydent Mahmud Ahmadineżad, w minioną sobotę zapowiadał przełom w pracach nad przyszłą bronią. Wczoraj osobiście uczestniczył w procesie ładowania wzbogaconego paliwa do reaktora. Relację z tego wydarzenia przedstawiła irańska telewizja.
Jak podaje Teheran, nowe paliwo wyprodukowano dzięki wykorzystaniu wydajniejszych wirówek, pozwalających na wzbogacenie uranu do poziomu ponad 20 procent. Wg naukowców przekroczenie tej bariery oznacza technologiczne możliwości uzyskania uranu 90-procentowego używanego do produkcji broni nuklearnej.
Dla irańskiego rządu to wielki sukces zwłaszcza, że jeszcze niedawno tamtejsi inżynierowie borykali się z problemami informatycznymi spowodowanymi wirusem Stuxnet. Odpowiedzialnością za infekcję systemu irański rząd obciążył Mossad.
Według ekspertów ogłaszany postęp w pracach jest standardową procedurą powtarzaną co roku z okazji rocznicy irańskiej rewolucji, niemniej jednak przechwałek Teheranu nie należy lekceważyć. Jeśli technologiczny poziom zaawansowania jest faktycznie taki, jak głoszą irańskie media, to wyprodukowanie bomby atomowej może zająć już tylko około 12 miesięcy.
Ekspertów niepokoi także tempo prac przy produkcji prętów wzbogaconego uranu na potrzeby elektrowni. Instalowane pospiesznie moduły reaktora nie są poddawane standardowym procedurom testowym. Efekt takiego działania może być katastrofalny zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego.
Iran przekonuje, że program atomowy ma charakter pokojowy. Nie przestrzega jednak sześciu rezolucji ONZ, które nakazują mu wstrzymanie prac nad wzbogacaniem uranu i poddanie programu pod międzynarodową kontrolę.
Brak reakcji wobec ostrzeżeń i sankcji międzynarodowych wpłynął na kolejne embargo, UE postanowiła od 1 lica br. zaprzestać importu irańskiej ropy naftowej. Teheran robi jednak wszystko, by pokazać światu, że sankcje państw zachodnich nie robią na nim żadnego wrażenia.
USA i Izrael cały czas nie wykluczają, że w ostateczności może dojść do ataku na irańskie obiekty atomowe. Iran grozi, że zablokuje wtedy cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego eksportu surowca drogą morską.
Źródło: rp.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!