Irlandczycy mobilizują się do walki przeciw aborcji
2009-07-09 00:00:00
Irlandzcy obrońcy życia mobilizują się do walki z aborcją, którą obecnie próbuje narzucić się Irlandii Północnej. Aktywiści pro-life z Zielonej Wyspy obawiają się, że jeśli aborcja zostanie zalegalizowana w Irlandii Północnej, stanie się ona tym samym dostępna dla mieszkańców pozostałej części wyspy. Aby wyrazić sprzeciw wobec działań organów ONZ i UE oraz rządu brytyjskiego, liderzy grup pro-life zorganizowali w ubiegłą sobotę wielki marsz, w którym wzięło udział ponad 7 tys. osób – informuje portal LifeSiteNews.com.
- Jeśli aborcja stanie się legalna na północy, będzie ona legalna także na południu. Wystarczy tylko przekroczyć granicę. Irlandzkie dzieci będą umierać niezależnie od tego czy są z północy, czy z południa - powiedziała portalowi LifeSiteNews.com prezes organizacji Belfast’s Precious Life Bernadette Smyth. Prezes podkreśliła również, że marsz zorganizowano z myślą o uświadomieniu Irlandczykom wielu zagrożeń dla ich kraju, które wynikają z zabiegów rządu brytyjskiego, agend ONZ oraz instytucji unijnych, a także innych organizacji pozarządowych promujących aborcję na żądanie jak np. Planned Parenthood.
Podczas marszu zwrócono uwagę na zagrożenie wynikające z ratyfikowania traktatu lizbońskiego, który uniemożliwi przeciwstawienie się aborcji.
Niestety w marszu nie wziął udziału żaden z zaproszonych biskupów. Jest to tym bardziej zaskakujące, że jeden z biskupów pomocniczych diecezji Down i Connor - Donald McKeown, wziął udział w marszu zorganizowanym przez socjalistów sprzeciwiających się bombardowaniu Palestyny. Zdaniem obrońców życia hierarchia Kościoła katolickiego w Irlandii niewystarczająco wspiera inicjatywy, broniące życia dzieci nienarodzonych.
Równie niepokojącym zjawiskiem jest wielkie wsparcie dla aborcji jakiego udzielają jej politycy, wywodzący się z silnie katolickiego południa Irlandii. Bardziej zdecydowane stanowisko w obronie życia dzieci poczętych reprezentują politycy protestanckiej północy.
Zdaniem Bernadette Smyth, pocieszającym faktem jest coraz lepsza współpraca organizacji pro-life z całego kraju i rosnąca świadomość tego, jak wiele zła powoduje aborcja wśród obywateli.
W Irlandii Północnej aborcja jest zabroniona poza przypadkami zagrożenia życia i zdrowia matki. W ubiegłym roku podjęto działania, mające na celu wprowadzenie poprawki do ustawy „o ludzkiej płodności i embriologii”, która dawałaby podobne „prawa” do aborcji, jakie mają kobiety w innych częściach Wielkiej Brytanii, czyli możliwość zabicia dziecka nienarodzonego praktycznie na żądanie do 24 tygodnia ciąży. Poprawka Diane Abbot popierana przez Partię Pracy nie została przyjęta.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.