Irlandia: biskupi o zajęciach odciągających od niedzielnych Mszy św.
2008-03-14 00:00:00
Irlandzcy biskupi zaapelowali o świętowanie niedzieli. Hierarchowie zebrani na posiedzeniu konferencji episkopatu w Maynooth wydali 12 marca specjalne oświadczenie na temat zajęć, które kolidują z uczestnictwem w niedzielnych nabożeństwach.
Od dnia zmartwychwstania Chrystusa niedziela zajmuje szczególne miejsce w życiu chrześcijan – piszą irlandzcy biskupi. Aby przywrócić niedzieli charakter dnia modlitwy i odpoczynku, irlandzcy duchowni skierowali dwa konkretne postulaty.
Pierwszy dotyczy ograniczenia pracy weekendowej tak, aby każdy pracownik mógł mieć na tyle wolnego czasu, by uczestniczyć w niedzielnej Mszy św.
Drugi postulat skierowany jest do młodzieży i działaczy sportowych. Biskupi apelują, aby zrezygnować z rozgrywek sportowych i treningów w niedzielę przed południem. Zdaniem hierarchów, uprawianie sportu w tym czasie odciąga młodzież, rodziców i opiekunów od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii.
W odpowiedzi rzecznik prasowy Gaelic Athletic Association - związku tradycyjnych sportów irlandzkich - Danny Lynch stwierdził, iż zmiany terminarza są niemożliwe ze względów logistycznych. W Irlandii istnieje około 20 tys. młodzieżowych i seniorskich klubów tradycyjnych narodowych sportów, takich jak hurling czy futbol irlandzki oraz wiele drużyn rugby.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.