Irlandia: biskupi w obronie niedzieli

2011-07-08 00:00:00
Irlandia: biskupi w obronie niedzieli

Redukcji wynagrodzeń za pracę w niedzielę przeciwstawił się episkopat Irlandii. Tamtejsza komisja ds. sprawiedliwości i pokoju przy konferencji biskupów wydała oświadczenie w obronie niedzieli jako dnia świętego, który ma być przeżywany jako czas odpoczynku, a dla wierzących jako czas spotkania z Bogiem.

Irlandzki rząd przedstawił projekt cięć w dodatkach za pracę w niedzielę, jako krok wspomagający tamtejszą gospodarkę i odciążający sektor publiczny. Biskupi przyznają, że w takich propozycjach dominuje logika ekonomiczna lekceważąca element ludzki i rodzinny.

Zdaniem strony kościelnej to także przerzucanie kosztów kryzysu na osoby o mizernych zarobkach, które często z biedy są zmuszone do pracy w dzień Pański. Biskupi przypominają, że ustawodawstwo tego typu przyniesie Irlandii w dłuższej perspektywie znaczne straty społeczne. Niedziela jest bowiem jedynym dniem, by rodziny mogły spędzić czas razem, pogłębiały wzajemne więzi, a pracownicy mogli należycie odpocząć.

Kościół przypomina zarazem badania prestiżowej europejskie firmy doradczej zrobione na zlecenie Komisji Europejskiej, które udowodniły, że pracownicy o nieregularnym grafiku pracy są mniej efektywni. Także w tej grupie jest więcej ludzi zestresowanych i bardziej skłonnych do brania zwolnień chorobowych. Praca w dni wolne rujnuje w końcu życie rodzinne takich pracowników.

Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.