Irlandia: dramatyczny odwrót od praktyk religijnych
2011-12-15 00:00:00

Arcybiskup Diarmuid Martin ubolewa, że najważniejsza i największa w Irlandii diecezja dublińska, przeżywa ogromny kryzys. Hierarcha komentując wyniki raportu na temat praktyk religijnych stwierdził, że najbliższych osiem lat będzie bardzo trudnych, gdyż będzie musiał „zmierzyć się z emancypacją katolicką”.
Z raportu na temat codziennych praktyk religijnych mieszkańców Dublina i okolic wynika m.in., że na Mszę św. w niedzielę regularnie przychodzi jedynie 14 procent wiernych. Wyraźnie zmniejszyły się dochody księży ze zbiórki na tacę w dwa główne chrześcijańskie święta: Boże Narodzenie i Wielkanoc. W ciągu ostatnich dwóch lat spadły one aż o 15 procent. Spadły także wpływy z datków na wsparcie diecezjalnych agencji, Konferencji Episkopatu i biedniejszych parafii – średnio o 2 procent.
Autorzy raportu przewidują, że liczba duchownych w ciągu najbliższych ośmiu lat zmniejszy się o około 36 procent – z 456 do około 294. Do roku 2020 tylko 235 księży będzie służyć w pełnym wymiarze czasu w 199 parafiach w archidiecezji dublińskiej. Reszta będzie pełnić posługę jako kapelani lub pracować w archidiecezjalnych urzędach.
Arcybiskup Martin powiedział, że następuje „prawdziwa zmiana w kulturze religijnej diecezji". Podkreślił, że społeczeństwo, w którym niegdyś wiara i życie chrześcijańskie kwitły, a wspólnoty religijne były silne, teraz przechodzi daleko idące przeobrażenia. Mamy dzisiaj do czynienia nie tyle z sytuacją, w której ludzie są rozdarci między dwie rzeczywistości: Boga i Cezara, lecz z sytuacją wypierania z tego świata – na wiele sposobów – Boga oraz prowadzenia życia tak, jak gdyby On w ogóle nie istniał – zauważył hierarcha.
Dodał, że tzw. infrastruktura kulturalna, która przez dziesięciolecia wspierała wiarę i jej przekazywanie z pokolenia na pokolenie, zaczęła powoli wykazywać oznaki „zużycia". Duchowny podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż niedawne skandale seksualne, a także niewłaściwa reakcja Kościoła na nie, wywołały rozczarowanie i zobojętnienie wiernych co ostatecznie miało prawo przerodzić się w gniew.
Źródło: Irishtimes.com, AS.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.