Irlandia: dramatyczny odwrót od praktyk religijnych

2011-12-15 00:00:00
Irlandia: dramatyczny odwrót od praktyk religijnych

Arcybiskup Diarmuid Martin ubolewa, że najważniejsza i największa w Irlandii diecezja dublińska, przeżywa ogromny kryzys. Hierarcha komentując wyniki raportu na temat praktyk religijnych stwierdził, że najbliższych osiem lat będzie bardzo trudnych, gdyż będzie musiał „zmierzyć się z emancypacją katolicką”.


Z raportu na temat codziennych praktyk religijnych mieszkańców Dublina i okolic wynika m.in., że na Mszę św. w niedzielę regularnie przychodzi jedynie 14 procent  wiernych. Wyraźnie zmniejszyły się dochody księży ze zbiórki na tacę w dwa główne chrześcijańskie święta: Boże Narodzenie i Wielkanoc. W ciągu ostatnich dwóch lat spadły one aż o 15 procent. Spadły także wpływy z datków na wsparcie diecezjalnych agencji, Konferencji Episkopatu i biedniejszych parafii – średnio o 2 procent.

Autorzy raportu przewidują, że liczba duchownych w ciągu najbliższych ośmiu lat zmniejszy się o około 36 procent – z 456 do około 294. Do roku 2020 tylko 235 księży będzie służyć w pełnym wymiarze czasu w 199 parafiach w archidiecezji dublińskiej. Reszta będzie pełnić posługę jako kapelani lub pracować w archidiecezjalnych urzędach. 

Arcybiskup Martin powiedział, że następuje „prawdziwa zmiana w kulturze religijnej diecezji". Podkreślił, że społeczeństwo, w którym niegdyś wiara i życie chrześcijańskie kwitły, a wspólnoty religijne były silne, teraz przechodzi daleko idące przeobrażenia. Mamy dzisiaj do czynienia nie tyle z sytuacją, w której ludzie są rozdarci między dwie rzeczywistości: Boga i Cezara, lecz z sytuacją wypierania z tego świata – na wiele sposobów – Boga oraz prowadzenia życia tak, jak gdyby On w ogóle nie istniał – zauważył hierarcha. 

Dodał, że tzw. infrastruktura kulturalna, która przez dziesięciolecia wspierała wiarę i jej przekazywanie z pokolenia na pokolenie, zaczęła powoli wykazywać oznaki „zużycia". Duchowny podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż niedawne skandale seksualne, a także niewłaściwa reakcja Kościoła na nie, wywołały rozczarowanie i zobojętnienie wiernych co ostatecznie miało prawo przerodzić się w gniew.

Źródło: Irishtimes.com, AS.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.