Irlandia: drugie referendum po myśli euro-entuzjastów

2009-10-05 00:00:00
Irlandia: drugie referendum po myśli euro-entuzjastów

Irlandczycy, którzy wzięli udział w piątkowym referendum, opowiedzieli się za przyjęciem traktatu lizbońskiego. Aby dokument, mógł wejść w życie potrzebne są jeszcze podpisy prezydentów Polski i Czech – podaje serwis informacyjny Polskiego Radia.

Według oficjalnych danych 67 procent uczestników drugiego irlandzkiego referendum opowiedziało się za przyjęciem dokumentu, który w ubiegłym roku został przez Irlandczyków odrzucony (53,4 proc. przeciw; 46,6 za). Przeciw było 33 proc. głosujących.

Do przyjęcia nowej eruokonstytucji, którą de facto jest traktat z Lizbony konieczna jest jeszcze jego ratyfikacja w Czechach i w Polsce. W obu krajach dokument czeka jedynie na podpisy prezydentów. Lech Kaczyński już dawno zadeklarował, że złoży swój podpis jeśli Irlandczycy przyjmą traktat. Obecnie jedyną nadzieją dla osób dostrzegających zagrożenie ze strony tworzącego się w ten sposób europejskiego superpaństwa jest zadeklarowany przeciwnik traktatu, prezydent Czech Vaclav Klaus.

Mam nadzieję, że procedury związane z wejściem w życie traktatu zakończą się możliwie szybko w Polsce i Czechach – powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, ponaglając Warszawę i Pragę. – Ten apel skierowany jest przede wszystkim do czeskiego prezydenta – podkreśla były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox.

Źródło: polskieradio.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.