Irlandia: drugie referendum po myśli euro-entuzjastów
2009-10-05 00:00:00
Irlandczycy, którzy wzięli udział w piątkowym referendum, opowiedzieli się za przyjęciem traktatu lizbońskiego. Aby dokument, mógł wejść w życie potrzebne są jeszcze podpisy prezydentów Polski i Czech – podaje serwis informacyjny Polskiego Radia.
Według oficjalnych danych 67 procent uczestników drugiego irlandzkiego referendum opowiedziało się za przyjęciem dokumentu, który w ubiegłym roku został przez Irlandczyków odrzucony (53,4 proc. przeciw; 46,6 za). Przeciw było 33 proc. głosujących.
Do przyjęcia nowej eruokonstytucji, którą de facto jest traktat z Lizbony konieczna jest jeszcze jego ratyfikacja w Czechach i w Polsce. W obu krajach dokument czeka jedynie na podpisy prezydentów. Lech Kaczyński już dawno zadeklarował, że złoży swój podpis jeśli Irlandczycy przyjmą traktat. Obecnie jedyną nadzieją dla osób dostrzegających zagrożenie ze strony tworzącego się w ten sposób europejskiego superpaństwa jest zadeklarowany przeciwnik traktatu, prezydent Czech Vaclav Klaus.
– Mam nadzieję, że procedury związane z wejściem w życie traktatu zakończą się możliwie szybko w Polsce i Czechach – powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso, ponaglając Warszawę i Pragę. – Ten apel skierowany jest przede wszystkim do czeskiego prezydenta – podkreśla były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.